zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Studie: Odpustky za letenky nefungují. Příroda trpí dál

21.11.2009
Ekologická dovolená, cestování
Klimatické změny
Studie: Odpustky za letenky nefungují. Příroda trpí dál

New York - Dobrovolné příplatky k letenkám, které mají kompenzovat emise skleníkových plynů produkované letadlem, jsou kontraproduktivní.

Lidé sice uleví svědomí, ale životnímu prostředí ne. Ba naopak.

Podle listu The New York Times mají lidé, kteří si za letenku připlatí ekologický příplatek čisté svědomí a nezdráhají se cestovat častěji. Ve výsledku tak příplatky životnímu prostředí škodí a přispívají ke globálnímu oteplování.

Informovala o tom americká cestovní kancelář Responsible Travel, která s nápadem přidávat k ceně letenky dobrovolný ekologický příplatek v roce 2002 přišla a nyní tuto službu ruší.

"Cestující se uklidňují tím, že zaplatili čtyři dolary, čímž emise oxidu uhličitého kompenzovali a mohou tedy létat bez omezení," řekl Justin Francis ředitel společnosti Responsible Travel.

Podle expertů by navíc musely být poplatky daleko vyšší. Na kompenzaci letu jednoho cestujícího z Londýna do New Yorku by údajně bylo třeba 200 - 300 dolarů.

Původní úmysl by ten, že výtěžek z dobrovolného příplatku od pěti do čtyřiceti dolarů, odvíjející se od délky letu, poputuje na ekologické aktivity, jako jsou zateplování domů nebo výsadba nových stromů. Tím by měla být emise skleníkových plynů vykompenzována.

Obchod se svědomím dosahuje obrovských rozměrů

Jak se ale ukázalo v praxi, tento napád nefunguje. V posledních letech se přitom staly ekologické odpustky populárními a jen ve Spojených státech je nabízí desítky hotelů a cestovních kanceláří. Příplatky navíc začaly nabízet i samotné aerolinky. Před dvěma měsíci tuto službu představily United Airlines.

Celosvětově se obchod se zelenými odpustakami rozrostl do obrovských rozměrů a točí se v něm stovky milionů dolarů. Přitom možnost kontroly, v jaké míře tyto peníze skutečně pomáhají zmírňovat důsledky lidské činnosti na životní prostředí, jsou minimální.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí