zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda chce zarazit příliš rychlý boom slunečních elektráren

19.11.2009
Solární energie
Vláda chce zarazit příliš rychlý boom slunečních elektráren

Novela zákona má umožnit rychlejší pokles příliš "výhodných" cen pro sluneční elektrárny.

Kdo si chce přijít na velké peníze za zvýhodněnou energii ze slunce, měl by si pospíšit a svou elektrárnu připojit k síti do konce příštího roku. Vláda v pondělí schválila návrh novely, která umožní snižovat výkupní ceny zelené elektřiny o více než pět procent ročně. Současná úprava přitom povoluje maximálně právě pětiprocentní pokles.

"Novelu jsme navrhli proto, že byl silný nepoměr v podpoře různých druhů obnovitelných zdrojů energie," říká ministr průmyslu Vladimír Tošovský. Díky vysokým výkupním cenám a poklesu cen solárních panelů - letos až o třetinu - zažívá Česko boom slunečních elektráren. Ten ale platí lidé v cenách elektřiny. Ročně jde o miliardy korun.

Zájem o sluneční byznys potvrzují i údaje o nárůstu instalovaného výkonu v Česku. Ten je nyní přes 133 megawattů, což odpovídá přibližně desetině výkonu jednoho bloku Temelína. Ještě koncem loňského roku to bylo jen 54 megawattů. A další projekty se chystají, nedávno oznámil výstavbu sluneční elektrárny na Znojemsku i polostátní ČEZ.

Stát nyní platí za jednu kilowatthodinu získanou ze slunce téměř 13 korun. "Pro rok 2011 je potřeba počítat se snížením výkupních cen, měřeno proti dnešní ceně, asi o 30 procent," odhadl místopředseda ERÚ Blahoslav Němeček. Tedy na úroveň obvyklou třeba v Německu.

Podle ekologů je návrh rozumný. "Zákon motivuje k inovacím a snižování nákladů, jenom je třeba výkupní ceny v některých případech upravit, aby odpovídaly trendu. České solární elektrárny už teď snižují exhalace o množství, které odpovídá výfukovým plynům ze 48 tisíc aut," říká Martin Sedlák z Hnutí Duha.

Investoři s úpravou zákona souhlasí, bojí se však, že nesprávný výklad by mohl omezit dlouhodobý rozvoj. "Obáváme se radikálních škrtů na základě zkreslených informací, které kolují v médiích. Podle nich státní orgány a distribuční společnosti operují s údaji o návratnosti, výši investic a zatížení přenosových sítí, jež nevycházejí z praxe. Pokud budou úpravy založeny na nepravdivých číslech, mohou rozvoj fotovoltaiky zcela zadusit," řekl HN šéf Energy 21 Daniel Kunz, který se podílí na přípravě nové fotovoltaické asociace.

Úprava nepočítá s úplným zrušení 5procentní hranice. Ta má však přestat platit, když bude u investic dosaženo návratnosti kratší než 11 let. Podle ERÚ i Kunze se investorům nyní vrátí peníze asi za osm až 10 let. Stát přitom garantuje zvýhodněnou cenu na 20 let. Pokud úprava projde parlamentem a podepíše ji prezident, nedotkne se již fungujících zdrojů, ani těch, jež budou připojeny k síti do konce příštího roku.

AUTOR: Martin Petříček
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí