zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

21.11.2009
Obecné
Krátce - různé

V Británii nyní vládnou v ekologicky zaměřených 3D předmětech pera z kukuřičného škrobu a bambusová trička - obojí snadno biologicky rozložitelné. V tuto dobu nejsilnějším hitem je však eco tlačítko (eco button), které uvede rychle počítač do spánkového režimu a dokáže jej také rychle nastartovat, čímž snižuje spotřebu přístroje, a potažmo uhlíkovou stopu uživatele. Eco tlačítko se dá připojit k počítači přes USB vstup. Další zajímavostí britské zelené fronty je Apple Tree mailer, sazenička jabloně v recyklovatelné průhledné tubě s půdou a pěstitelskými instrukcemi, která může být takto snadno distribuována poštou. Prostřednictvím obalu lze dárek personalizovat.

V tokijském obchodním domě Mitsukoshi rozsvítili patnáctimetrový vánoční stromek s 25 tisíci LED diodami. Vánoční výzdobu management obchodu pojednal ekologicky - osvětlení stromku zajišťuje výhradně elektřina z větru.

S cílem podpořit kvalitu v celém dodavatelském řetězci oboru biopotravin a zviditelnit nejkvalitnější české biopotraviny vyhlásila 27. října Potravinářská komora České republiky společně s Pro-Bio Svazem ekologických zemědělců již 8. ročník soutěže Česká biopotravina roku 2009. Kateřina Nesrstová ze Svazu Pro-Bio doplňuje: "Svaz Pro-Bio v roce 2010 oslaví své 20. narozeniny, v rámci oslav chystáme na příští rok mnoho novinek a překvapení - i ve spojitosti s českou biopotravinou roku, proto bych zejména potravináře, kteří jsou členy svazu, vyzvala, aby se do soutěže přihlásili. Je velmi důležité zviditelnit především českou bioprodukci a dostat na trh to nejlepší od našich farmářů. Dobrou spolupráci s potravináři vidíme jako zásadní předpoklad úspěchu." I v letošním roce budou kromě hlavní ce-ny vyhlášeni vítězové dalších kategorií, konkrétně pečivo, mléko a mléčné výrobky, maso a výrobky z masa, nápoje, ovoce a zelenina, pochutiny a biovýrobky pro gastronomii. Uzávěrka přihlášek je 31. prosince 2009, více na www.biopotravinaroku.cz.

Minulost, přítomnost a výhledy do budoucnosti české krajiny přináší Atlas krajiny České republiky, který včera představil ministr životního prostředí Ladislav Miko. Atlas váží deset kilogramů a obsahuje 800 map, 500 výřezů a velký počet grafů. Zajímavostí je poslední kapitola 352stránkového díla - nazvaná Krajina v umění. Obsahuje základní díla českých krajinářů. Atlas bude k dostání od ledna, cena má být okolo 4500 korun.

Pardubice - Pardubická ČEZ Arena už zažila téměř vše - od vypjatých hokejových zápasů až po srazy jehovistů. Přesto ve středu 9. prosince projde velkou premiérou. V hale se bude konat veřejné projednání záměru firmy AVE CZ, která chce u Pardubic pálit dvacet tisíc tun chemikálií ročně.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí