zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jak nezadusit solární energii

26.11.2009
Solární energie
Jak nezadusit solární energii

V posledních týdnech se vystupňovala debata o smysluplnosti dotací solárním elektrárnám. Někdejší benjamínek ekologicky šetrné výroby se změnil ve vzdorovitého klacka, který neúměrně vysává peněženky daňových poplatníků. Zákon, který byl před čtyřmi lety oslavován jako vykročení České republiky směrem k vyváženějšímu energetickému mixu s důrazem na životní prostředí, je náhle zatracován a množí se výzvy k jeho zásadnímu přepracování. Co se stalo?

Poněkud paradoxně jen to, že zákon zafungoval. Fotovoltaika se stala vyhledávaným cílem investorů. Za posledních jeden a půl roku vzrostla výroba elektřiny z tohoto zdroje téměř 25krát. Fotovoltaika se stala hlavním příjemcem státních dotací. Nejen díky velkorysé výši podpory, ale také pomalému růstu ostatních obnovitelných zdrojů. Větrné elektrárny, narážejí na odpor krajských úředníků i obyvatel obcí. Potenciál českých vodních toků je vyčerpán. A orientace na zpracování odpadní biomasy má za důsledek nedostatečné investice do cílené produkce energetických plodin.

Fotovoltaika naopak příležitost využila naplno. Příliv investic se odrazil i na ceně technologií: ta se snížila až o 40 procent. Zároveň se postupně navyšuje účinnost solárních článků.

Jako každá oblast, která zažívá vzestup, i fotovoltaika přilákala řadu spekulantů, slibujících nereálné zhodnocení investic. Do veřejného povědomí se zapsala zavádějící tvrzení typu "postavte si elektrárnu, do pěti let máte náklady zpátky a dalších patnáct budete vydělávat na benevolenci státu". Vzhledem k tomu, že výkupní ceny obnovitelných zdrojů dotujeme všichni v regulované složce plateb za elektřinu, může se velmi příznivý pohled veřejnosti na solární energii (34?% populace fandí z obnovitelných zdrojů nejvíce slunci) rychle změnit.

Návratnost do pěti let je přitom pohádka: Doba se pohybuje mezi osmi a deseti lety. Závažnější ovšem je, že s mylnými daty operují i distribuční společnosti a stát. Není pochyb, že současné nastavení legislativy by mělo doznat změn, protože situace se radikálně změnila a zákon již neodpovídá ekonomické realitě. Bylo by ale špatné, pokud by ke změnám mělo dojít na základě nepravdivých údajů. Solární firmy nebyly ze strany státu zatím vůbec osloveny.

Není pravda, že "soláristi" se změnám brání. Seriózní podnikatelé přísnější podmínky, jež povedou k odstranění negativních jevů, uvítají. Pochopitelně ale mají i obavy, aby se rozvoj solární energie nezadusil. Pro investice je jasný a systematický právní řád nezbytným předpokladem.


Jako každá oblast, která zažívá vzestup, i fotovoltaika přilákala řadu spekulantů, slibujících nereálné zhodnocení investic.

AUTOR: Daniel Kunz
AUTOR-WEB: www.ihned.cz
Autor je ředitelem společnosti Energy21

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí