zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obama míří do Kodaně se "silnými závazky"

27.11.2009
Klimatické změny
Obama míří do Kodaně se  silnými závazky

Spekulace, zda na prosincovou konferenci o klimatu v Kodani přijede i Barack Obama, skončily. Bílý dům včera oznámil, že americký prezident se konference zúčastní.

Známo už je také, co Obama v Kodani navrhne: aby se emise skleníkových plynů v USA snížily do roku 2020 o 17 procent proti roku 2005, v dalších fázích pak o 30 procent do roku 2025 a o 42 procent do roku 2030.

"Pro úspěch summitu bude přítomnost Obamy klíčová," reagoval Yvo de Boer, šéf sekretariátu OSN pro klimatické změny.

Americký prezident nedávno prohlásil, že se mezinárodní konference zúčastní jen v případě, že se účastníci přiblíží k dohodě a že jeho přítomnost bude moci k dohodě přispět.

Summit se odehraje od 7. do 18. prosince a měla z něj vzejít globální dohoda, která by vstoupila v platnost 1. ledna 2013 a navázala na Kjótský protokol o snižování vypouštění skleníkových plynů, který platí do roku 2012.

Některé země jako Francie a Brazílie prosazují uzavření konkrétní smlouvy již v Kodani, ale jiné jako Čína chtějí spíš jen politickou dohodu. Právně závazná konkrétní dohoda by se měla hledat nejdříve až příští rok.

AP s odvoláním na nejmenovaného představitele Bílého domu upřesnila, že Obama bude v Kodani 9. prosince. Poté pojede do norského Osla převzít Nobelovu cenu za mír, kterou letos obdržel.

USA se za Kjótský protokol stavějí teprve od nástupu Obamy do funkce, samy ale mají s jeho naplňováním problémy.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí