zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Miko chce, aby se ministerstva zabývala přípravou na změnu klimatu

30.11.2009
Klimatické změny
Miko chce, aby se ministerstva zabývala přípravou na změnu klimatu

Praha - Před odchodem do Bruselu chce ministr životního prostředí Ladislav Miko vládě v pondělí navrhnout, aby se jednotlivé úřady začaly strategicky zabývat opatřeními proti klimatickým změnám. Chce, aby ministerstva navrhla změny v oblastech, které pod ně spadají, a vyčíslila náklady na ně. Úřady by také měly přinést analýzy s propočty, na kolik peněz by přišla nečinnost v této oblasti.

Zpráva, kterou má ČTK k dispozici, konstatuje, že kvůli změnám klimatu se zřejmě zhorší kvalita vody a její dostupnost, budou se zvyšovat teploty a častěji budou hrozit sucho, povodně, vichřice.

Klíčovou roli hraje v ochraně před extrémními výkyvy počasí podle Mika také schopnost přírody a přírodních prvků zachytit a zmírnit dopady klimatické změny. Je proto třeba vytvořit strategii pro investice do takzvané "zelené infrastruktury" a promítnout ji do politik jednotlivých ministerstev, tedy nejen do oblasti územního plánování, ale i do dalších sektorů.

Zpráva konstatuje, že stát nebude mít bez pomoci soukromých investic na opatření dost prostředků. Měl by proto vytvořit strategii motivace soukromých finančních zdrojů a také komunikační strategii vlády jako celku a komunikační strategii jednotlivých ministerstev, které budou rozšiřovat podvědomí občanů a budou je motivovat k jejich individuálnímu zapojení do realizace adaptačních opatření.

Nedílnou součástí strategie by měla být i následná vazba na jednotlivé regiony a samosprávu, na jejichž úrovni budou konkrétní opatření prováděna.

Výhled budoucího klimatu pro území ČR naznačuje zvýšení průměrné teploty vzduchu během celého roku. Nejvyšší průměrný nárůst teploty lze očekávat v podzimních měsících, nejnižší na jaře. Srážek zřejmě přibude v zimě a v létě je pravděpodobnější jejich pokles. Výskyty extrémních projevů budou četnější - hrozí častější přívalové srážky s výskytem bleskových povodní, zároveň zejména v letních měsících lze očekávat suchá období.

Podle modelové odhadů ubude v nížinách sněhu. V nadmořských výškách nad 500 metrů se bude objevovat jen výjimečně. Trend nárůstu průměrných zimních teplot o odhadovaných 2,2 stupňů Celsia by vedl k posunu současných parametrů sněhové pokrývky o zhruba 250 až 300 metrů směrem do vyšších poloh.

Odhady změn rychlosti větrů naznačují mírné zvýšení koncem zimy a počátkem jara.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí