zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Summit o ekologii může pomoci vyřešit spor o název Makedonie

01.12.2009
Politika
Summit o ekologii může pomoci vyřešit spor o název Makedonie

Třístranný summit mezi Řeckem, Makedonií a Albánií se uskuteční u Prespanského jezera, které jakoby propojuje všechny tři země. Hlavním tématem má být ekologie a ochrana životního prostředí v regionu.

Největší pozornost na sebe ale přitahuje setkání řeckého premiéra Papandrea s jeho makedonským kolegou Gruevskim, protože může pomoci v řešení sporu kolem názvu bývalé Jugoslávské republiky Makedonie.

Do Makedonie ve čtvrtek neočekávaně přijel i Carl Bildt, šéf švédské diplomacie a jednal s makedonskou vládou. Přestože k tomu nejsou oficiální vyjádření, tak se pravděpodobně zabývali kroky bývalé Jugoslávské republiky Makedonie směrem ke vstupu do NATO a EU. K tomu musejí Makedonci ale nejprve vyřešit spor o název a další vztahové otázky s Řeckem.

Řecko je proti názvu Makedonie, protože oblast Makedonie zasahuje i celou severní část Řecka. Jedná se ta o to, jak se název upraví, zároveň jde ale také o identitu celého národa.

Dalším problémem jsou majetkové vztahy, protože po 2. světové válce v Řecku zvítězily profašistické síly, což vyústilo v roce 1975 fašistickým pučem. Egejští Řekové, kteří byli většinou komunisté, museli odejít z Řecka a našli azyl především v bývalé Jugoslávii, někteří z nich i v bývalém Československu.

Podle zpravodaje Českého rozhlasu na Balkáně Jaromíra Janeva by právě Carl Bildt mohl v rozhovorech výrazně pomoci. Dříve byl specialistou na Balkán, takže pomáhá především inspirací a tím, že dokáže říct, co může projít a co ne.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí