zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Před 70 lety se narodil publicista a ekolog Josef Velek

01.12.2009
Obecné
Před 70 lety se narodil publicista a ekolog Josef Velek

Josef Velek byl jedním z prvních českých publicistů, kteří se soustavně zabývali ekologickou problematikou. Narodil se 30. listopadu 1939 ve vesnici Klínec u Mníšku pod Brdy, v Praze vystudoval elektrotechnickou fakultu ČVUT a v roce 1974 stál u zrodu mládežnického hnutí na ochranu životního prostředí Brontosaurus.

O rok později se stal redaktorem populárního časopisu Mladý svět, do kterého přispíval už od začátku 60. let. Také spolupracoval s dalšími periodiky, televizí a rozhlasem. Byl iniciátorem mnoha akcí na ochranu životního prostředí a autorem řady publikací s ekologickou tematikou a reportáží z cest, například Perla Antil, Jak jsem bránil přírodu, Od polderů k Ardenám, Příběhy pro dvě nohy nebo Muž přes plot. V červnu 1989 byl zapsán jako vůbec první Čech na čestnou listinu Organizace spojených národů Global 500, kde jsou uváděna jména jednotlivců i organizací z celého světa, kteří vynikajícími výsledky přispěli k ochraně a zlepšování životního prostředí.

O rok později už nebyl mezi živými - 30. dubna 1990 utonul při potápění v Rudém moři u letoviska Safága, asi 800 kilometrů jižně od Káhiry. Jako ekolog a novinář se tehdy zúčastnil československé výpravy, která doprovázela potápěčskou expedici Blue World 90.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí