zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Karlovarský kraj bude ještě do konce roku jednat s obcemi o odpadech

02.12.2009
Odpady
Karlovarský kraj bude ještě do konce roku jednat s obcemi o odpadech

Karlovarský kraj již dva roky připravuje s městy nový systém nakládání s komunálními odpady. K vytvoření nového systému nutí regiony především evropská legislativa promítnutá také do legislativy národní.

Vyžaduje se ukládat na skládky co nejméně komunálních odpadů, zvýšit třídění občany a vytříděné složky využívat. Velký důraz se klade na využívání tzv. biologicky rozložitelného komunálního odpadu, což jsou především papír, dřevo, zbytky jídel, odpad ze zeleně, které při uložení na skládku tvoří skleníkové plyny. Ministerstvo životního prostředí chystá nový zákon o odpadech, na základě něhož bude povinnost separovat i biologicky rozložitelný odpad jako součást třídících systémů obcí.

Proto nechal Karlovarský kraj zpracovat dvě studie, podle kterých by měly být navrženy investice do nových technologií, jejich propojení i ekonomické dopady na obce, potažmo občany, kteří budou muset náklady na nový systém zaplatit. Obě studie měly jako základní kritérium smysluplnosti systému zadanou přijatelnost nákladů na likvidaci odpadů pro občany.

První studie byla dokončena v únoru 2009 a zabývala se rozvojem systému nakládání s komunálními odpady, posílením odděleného shromažďování odpadů, zvláště biologického původu. Druhá studie, koncesní projekt, by měla být zpracována do poloviny prosince letošního roku. Tento dokument by měl odpovědět producentům odpadu, tedy městům a obcím, za kolik bude schopen systém likvidovat odpad, kolik budou celkové investiční náklady na vytvoření systému, jaká bude nejvhodnější organizační forma společnosti, která bude systém provozovat.

Nové systémy se připravují ve všech krajích. "Některé kraje chtějí vybudovat spalovny komunálního odpadu, naše cesta je využít stávajících technologií v Karlovarském kraji, tedy využít technologií k energetickému využití, které jsou u nás již v provozu," vysvětlil jeden z radních. Tím se tedy i celkové investiční náklady dostanou do zcela jiných čísel než výstavba spalovny.

Velmi zásadní otázkou bude zdroj financování celého systému. Tento projekt je již předjednán na MŽP a SFŽP s tím, že bude požádáno do Operačního programu životního prostředí o dotaci. Výše dotace by měla být 40 procent uznatelných nákladů. "Zbytek nákladů by měla uhradit města a obce a dnes již víme, že bez soukromého investora se to neobejde," dodal radní.

Do konce roku by se tedy měli sejít zástupci kraje a obcí a zcela konkrétně se domluvit, zda půjdou společně do vybudování systému s přispěním evropských prostředků, nebo zda v současné době obce ještě nejsou k tomuto kroku připraveny. "Problém je, že pokud se o dotaci nepožádá v průběhu příštího roku, takovou možnost už v příštích letech mít nebudeme," uzavřel radní.


Autor / zdroj: kr-karlovarsky.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí