zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Brněnští geologové rozvíjejí vztahy s Řeckem.

03.12.2009
Odpady
Geologie
Brněnští geologové rozvíjejí vztahy s Řeckem.

GEOtest Brno, a.s. nedávno ukončil pilotní projekt schválený po katastrofických požárech na Peloponésu roku 2007 rozhodnutím místního Svazku měst a obcí. Práce realizované brněnskou firmou GEOtest Brno, a.s. představovaly rešeršní práce, interpretaci leteckých snímků, 15-ti denní terénní práce zaměřené na zjištění stavu podezřelých lokalit in situ, rozhovory s místními institucemi i podniky (zbrojovka, potravinářské podniky, recyklace plastů, čistírny) rekognoskaci geologie a hydrogeologie oblasti, odběry a analýzy vzorků vod a odpadů (mj. tzv. červeného bahna z hliníkárny v Aspra Spitia), přednášku na sněmu starostů, sestavení zprávy s návrhy na řešení situace, transfer zkušeností z ČR.
Všeobecně lze říci , že lesní požáry bohužel zničily značnou část překrásné lesnaté krajiny v okolí města Aigio. Zároveň došlo k likvidaci požárem několika černých skládek, což nesporně zatížilo ovzduší. Bohužel se potvrdilo, že Řecko je zemí, kde v managementu odpadů je pořád ještě co zlepšovat. Černé skládky jsou poměrně hojné, nakládání s elektroodpady ve městě je částečně v rukou romských obyvatel, jež v jednoduchých podmínkách demontují různé elektrospotřebiče.
Výjimkou je sběr monočlánků v elektroobchodech. Sběrná střediska odpadů zde neexistují, linka na balení a zpracování odpadů se teprve buduje. Závažné jsou nedostatky v oblasti evidence odpadů, kde kromě velkých podniků snad žádná evidence o produkci odpadů ani neexistuje. Tzv. červené bahno z hliníkárny donedávna končilo na dně Korintského zálivu, naštěstí jsou již podnikány kroky k nápravě tohoto stavu. I v oblasti ochrany podzemních vod je mnoho prostoru pro zlepšení.

A.F.


Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí