zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kulturní dům topí ekologicky

06.12.2009
Vytápění, zateplení
Kulturní dům topí ekologicky

Horka u Staré Paky - Kulturní dům v Nedaříži, který se radnice postupně snaží zvelebovat, od letošní zimy už topí ekologicky. Stará kamna nahradil kotel na biomasu.

Budova prošla rozsáhlou rekonstrukcí už v roce 2004. Ta zahrnovala výměnu oken a opravu vnější omítky. Díky dotačnímu příspěvku letos radnice mimo jiné zajistila nový a k životnímu prostředí šetrný zdroj tepla. "Projekt spočíval ve výměně celého topného systému. Kamna na tuhá paliva byla nahrazena ústředním vytápěním s instalací teplovodního automatického kotle na biomasu," sdělil starosta Jiří Brádle. Zároveň došlo i k zateplení stropů a opravě interiéru včetně sociálního zázemí. Před kulturním domem pak vzniklo pět vydlážděných stání pro auta.

V objektu z roku 1883 původně sídlila škola, od 70. let minulého století slouží jako kulturní dům pro pořádání nejrůznějších společenských akcí. Pojme zhruba stovku lidí. Zázemí zde mají nejen spolky, ale konají se tu rovněž plesy nebo vítání občánků.

Rozpočet projektu překročil 800 tisíc korun, 90 procent nákladů pokryje evropská dotace, kterou zdejší radnice získala prostřednictvím jilemnické Místní akční skupiny "Přijďte pobejt!".

Ze stejných zdrojů radnice také letos nechala opravit sochy sv. Josefa a sv. Kříže za 140 tisíc korun. "Tyto památky jsou důležitým prvkem obce a dokreslují její venkovský charakter. Realizací projektu došlo k zrestaurování a zajištění soch proti zřícení a opravě celého povrchu památek," informoval starosta. Už v minulosti prošly rekonstrukcí tři sochy v Horkách u Staré Paky. "Příliš památek v obci nemáme, ale v současnosti už jsou všechny opravené," potvrdila pracovnice zdejšího úřadu Jana Planíková.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí