zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Noční hluk při stavbě tunelu Blanka dohnal obyvatele Letné k petici

07.12.2009
Hluk
Noční hluk při stavbě tunelu Blanka dohnal obyvatele Letné k petici

Praha - Lidem v okolí Letné dochází trpělivost. Přímo pod jejich domy totiž Metrostav razí tunel Blanka. Stavaři pracují na stavbě i v noci a ruší tak spánek zdejších obyvatel. Problémem je především padající omítka, ale i zvuk vrtačky, který v noci lidem nedovolí usnout. Přes 300 lidí se už podepsalo pod petici určenou primátorovi města a investorovi. Ta požaduje, aby se práce v noci pozastavily. Metrostav obvinění z porušení předpisů odmítá. Ražba nejdelšího tunelu v Česku bude trvat minimálně ještě rok.

Na letošní advent obyvatelé Letné jen tak nezapomenou. Společnost Metrostav, která pod starou zástavbou razí ze dvou stran tunel Blanka, je obtěžuje nejen stavebními úpravami v domech, ale také hlukem z ražby, který se nese nadložím. V některých bytech opadává ze stropů omítka. "Co tady ten dům pozoruji, tak praskliny stále přibývají," stěžuje si jeden obyvatelů domu Pavel Matoušek. "Největším problémem jsou v noci vrtačky," dodala obyvatelka Letné Lucie Pivoňková.

Na veřejnost se dostaly zprávy o několikaměsíčním skluzu stavby tunelu, který Metrostav dohání nočními pracemi a pravděpodobně i nedodržováním technologických postupů. Mluvčí společnosti je však vyvrací. "Nemáme skluz a nerazíme v noci," tvrdí František Polák, mluvčí Metrostavu. Místní ale mají k dispozici jiné výsledky. Některá měření seismických otřesů a hluku prováděná v letenských bytech potvrdila překračování limitů. Starousedlíci proto prostřednictvím petice žádají primátora a investora stavby, aby město ražbu důsledně kontrolovalo a předešlo se tak destrukcím domů.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí