zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

První ekologické autobusy začnou v Přerově jezdit na jaře

09.12.2009
Doprava
První ekologické autobusy začnou v Přerově jezdit na jaře

Nové ekologické nízkopodlažní autobusy s plynovým pohonem zřejmě začnou jezdit ulicemi Přerova na jaře. Slovenský dopravce, který letos s radnicí uzavřel smlouvu na zajištění městské hromadné dopravy, jich zatím nasadí kolem desítky. Zbylá vozidla přidá během následujícího roku, řekl ČTK náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS).

MHD bude v Přerově od ledna zajišťovat společnost Slovenská autobusová doprava Trnava (SAD Trnava), která zvítězila v letošním vývěrovém řízení. Zavedení vozidel s ekologickým pohonem bylo jednou z podmínek tendru.

"Předpokládám, že se nové autobusy objeví během čtvrtého nebo pátého měsíce, přesně v okamžiku, kdy bude zkolaudována a zahájí činnost plnička plynu, aby měly autobusy zdroj pohonných hmot," řekl Kulíšek.

SAD Trnava v Přerově nahrazuje dosavadního dopravce, společnost Veolia Transport Morava, které smlouva v prosinci končí. Počet autobusů nasazovaných na městských linkách by mělo zůstat 17.

Slovenský dopravce má s městem smlouvu na příštích deset let. Přerov mu za zajištění MHD zaplatí celkem 190 milionů korun. Radnice slovenské firmě pronajme i areál autobusového nádraží, jehož nákladná rekonstrukce se v těchto dnech chýlí k závěru.

Kolaudace dopravního terminálu je plánována na pátek 18. prosince, kdy si budou moci obyvatelé Přerova poprvé prohlédnout i nový nízkopodlažní autobus. "Bude vystaven asi do 12:00. Potom přejede na náměstí T. G. Masaryka, kde bude ke zhlédnutí do večerních hodin.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí