zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hodiny odpočítávající začátek kodaňského summitu se zastavily

08.12.2009
Klimatické změny
Hodiny odpočítávající začátek kodaňského summitu se zastavily

Hodiny, které více jak rok odpočítávaly začátek kodaňského klimatické summitu se definitivně zastavily 7. prosince v 10:00, kdy na pódium vstoupil dánský předseda vlády Lars Loekke Rasmusen a oficiálně uvítal delegáty ze 192 států světa s tím, že kodaňský summit představuje jedinečnou příležitost, kterou svět nesmí ztratit.

Experti jednotlivých států nyní dostávají příležitost se domluvit během jednoho týdne na tom, co bylo hlavní překážkou pro dosažení dohody v předcházejících dvou letech, tedy především na globálním scénáři pro snižování emisí skleníkových plynů a finanční pomoci rozvojovým zemím. Pokud i po prvním týdnu zůstanou některé otázky nevyřešeny nastoupí na místa vyjednávačů ministři a na závěr summitu se má dostavit nově potvrzených 110 hlav států, které mají stvrdit společnou dohodu o ochraně světového klimatu. Součástí této dohody musí být i pracovní program pro rok 2010, kdy dojde k přijetí nové právně závazné smlouvy, která naváže na Kjótský protokol, jehož kontrolní období vyprší v roce 2012.

Prezidentkou 15. konference smluvních stran byla zvolena bývalá dánská ministryně pro klima a energetiku Connie Hedegrard, jenž v nové Evropské komisi zaujme post eurokomisařky pro otázky změny klimatu. Dánsko tak na tomto postu vystřídalo Polsko, které hostilo v minulém roce klimatický summit v Poznani. Se svým poselstvím vystoupil i předseda Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) Dr. Pachauri, který shrnul hlavní hrozby spojené s dopady měnícího se podnebí planety Země. Delegáty přivítala i starostka Kodaně Ritt Bjerregaard, která na příští týden pozvala starosty 70 předních světových metropolí, aby rovněž diskutovali otázky spojené s měnícím se klimatem.

Úvodní projevy zástupců jednotlivých skupin nepřinesly nic nového a naznačily, že alespoň začátek vyjednávání bude stejně složitý jako vše, co jsme zažili na předchozích kolech rozhovorů. Země Afriky například přišly s tím, že je pro ně neakceptovatelné, aby výstupem z Kodaně byla "pouze" politická - právně nezávazná - dohoda. Představitel Súdánu, který zastupuje skupinu G77, sdružující 130 rozvojových zemí a Čínu, prohlásil, že historická zodpovědnost leží jasně na straně rozvinutých zemích, od kterých očekává jasné redukční závazky na úrovni 40% do roku 2020 a finanční pomoc ve výši 1,5% jejich celkového HDP.

První den jednání byl doprovázen nebývalým ruchem a dlouhými frontami, v kterých spořádaně několik tisíc delegátů čekalo na akreditaci a vstup do areálu Bella centra. Vše je bedlivě sledováno a každý se při vstupu musí podrobit prohlídce srovnatelné s tou, na kterou jsme zvyklí na letištích. Část delegace ČR včera zažila dokonce bezpečnostní poplach, kdy bylo centrum asi na hodinu uzavřeno a nikdo nesměl ven ani dovnitř. Příčinou byl podezřelý balíček, který si nakonec odvezli pyrotechnici a tak se po krátkém zdržení vše vrátilo do normálních kolejí.

Pavel Zámyslický, vedoucí vyjednávacího týmu ČR

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí