zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Premiér Fischer by se v Kodani měl sejít také se zástupci afrických zemí

09.12.2009
Klimatické změny
Premiér Fischer by se v Kodani měl sejít také se zástupci afrických zemí

Ekologické organizace vítají rozhodnutí premiéra účastnit se kodaňské klimatické konference. Vyzývají Jana Fischera, aby se vedle vyjednávání rovněž sešel se zástupci nejchudších afrických zemí, které budou globálními změnami klimatu nejvíce postiženy.

Česká republika patří se 12 tunami na obyvatele a rok k evropským rekordmanům v exhalacích oxidu uhličitého. Pro úspěch summitu je klíčové, aby vrcholní politici ze zemí, které patří mezi hlavní znečišťovatele, a z rozvojového světa diskutovali i mimo oficiální program konference, argumentují ekologické organizace.

Jan Doležal z Glopolis:
"Nejchudší rozvojové země již v současné době nesou následky změny klimatu a je třeba jim zajistit pomoc s bojem proti častějším a intenzivnějším extrémním klimatickým jevům, šíření pouští, snížení zemědělské produkce či šíření infekčních chorob. Česká republika patří k evropským rekordmanům v exhalacích skleníkových plynů. Proto by se premiér měl přímo sejít se zástupci nejvíce postižených afrických států, aby osobně slyšel jejich názory na novou dohodu."

Ondřej Pašek z Centra pro dopravu a energetiku uvedl:
"Potřebujeme dohodu zásadně lepší než byl Kjótský protokol, musí přinést skutečné snížení emisí, dostatečný finanční příspěvek chudým zemím a právní postihy pro ty, co je nesplní. Nemůžeme si dovolit čekat další roky na další kola jednání, křivka růstu emisí se musí zlomit v roce 2015 a k tomu potřebujeme účinnou dohodu už letos, v Kodani."

Ondřej Rut ze Zeleného kruhu řekl:
"Podporu úspěchu jednání v Kodani vyjadřuje nejen občanská společnost, ale i vědci a zástupci firem. K českému prohlášení požadujícímu silnou a spravedlivou klimatickou dohodu i snižování emisí na národní úrovni se připojilo několik desítek českých firem. Prohlášení je prezentováno na
www.firmyproklima.cz."

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA dodal:
"V Kodani se bude rozhodovat o nové globální smlouvě, která má nastartovat nová hi-tech odvětví, jež sníží náročnost na fosilní paliva a zvýší energetickou bezpečnost. Pro naši ekonomiku je důležité, aby česká vláda byla u toho. Sedět doma a koukat, jak ostatní domlouvají nový trh pro perspektivní technologická odvětví, by byla velká chyba."

Kontakty:
Ondřej Pašek, Centru pro dopravu a energetiku, dánské mobil. číslo 0045 26606456, email ondrej.pasek@bankwatch.org, 7.- 19.12 v Kodani

Kateřina Husová, CEE Bankwatch Network, telefon 605 074 582, climate@bankwatch.org, 7. - 19.12 v Kodani

Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA, telefon 604 202 470, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz

Ondřej Rut, Zelený kruh, telefon 737 431 945, email ondrej.rut@zelenykruh.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí