zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Skeptiků ráj napohled

09.12.2009
Klimatické změny
Skeptiků ráj napohled

Patetické apely se v Česku příliš nenosí. To ale není hlavní důvod, proč se žádné české noviny nepřipojily k výzvě šestapadesáti světových deníků, aby se na summitu v Kodani něco udělalo proti důsledkům klimatických změn.

Češi jsou největšími klimatickými skeptiky v Evropě. A národní debata, kterou určuje a moderuje prezident Václav Klaus, je, řekněme, zpozdilá. Primárně řeší, zda klimatické změny vůbec existují. Hlavní proud (do kterého se už zařadil i "skeptický ekolog" Bjorn Lomborg) je jinde. Jde o to, jak se se změnami klimatu vyrovnat: snížit emise, nebo se změně klimatu přizpůsobit? Vulgárně přeloženo: zavírat uhelné elektrárny a rozvíjet čisté technologie, nebo postavit hráze? V Kodani se hledá, mimo jiné, cesta, jak různá opatření racionálně namixovat.

Česká debata je ujetá ještě z jednoho důvodu: sytí ji temné náznaky, podsouvání skrytých motivů. Naši skeptici rádi mluví o obraně svobody. Říkají, že vlády jsou k dohodě o omezení emisí kýmsi tlačeny. Zkusme to domyslet. Uplácejí politiky firmy, které vyrábějí zelené technologie? Zatím to vypadalo, že v oboru "pozitivní motivace" vynikají spíš ropné a energetické společnosti. Nebo že by šlo o něco jako politický inside trading? Představme si Nicolase Sarkozyho, jak pokoutně nakupuje akcie výrobce solárních panelů a už se těší, jak po uzavření dohody o emisích poletí ceny nahoru. Proč ne, ale stejně dobře by se dalo říci, že naši klimaskeptici hrají v barvách ČEZ, RWE či Gazpromu.

Aktuální celosvětový průzkum BBC ukázal, že podle naprosté většiny lidí mají vlády investovat do boje proti klimatickým změnám i za cenu zpomalení růstu ekonomiky. To není hromadné třeštění členů chiliastické sekty, jak nás přesvědčují čeští skeptici. Je to racionální úvaha klientů pojišťovny. V našich podmínkách se klimatické změny projevují vyšší frekvencí záplav. Škody jdou do stovek miliard. Náš příspěvek do globální klimatické pojišťovny není charita ani odpustek. Je rozumný i z lokálního hlediska.

Jen pro srovnání: společný editorial 56 deníků upozorňuje, že "pojištění" nebude zdaleka tak drahé jako záchrana světových finančních trhů. Ne že by to tím pádem bylo za hubičku, ale už kvůli této informaci se vyplatí trochu toho patosu na adrese www.guardian.co.uk přežít.

AUTOR: Petr Honzejk
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí