zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Spalovna v Pardubicích: Arnika upozornila na možnou souvislost s miliardovou zakázkou

11.12.2009
Odpady
Sanace, staré zátěže
Spalovna v Pardubicích:  Arnika upozornila na možnou souvislost s miliardovou zakázkou

PARDUBICE - Historicky největší veřejné projednání vlivů určitého projektu na životní prostředí se včera odehrálo v Pardubicích. Záměr firmy AVE CZ znovuzprovoznit spalovnu nebezpečných odpadů v areálu pardubické Synthesie přilákal na hokejový stadion pět tisíc lidí. Zástupce Arniky zde požádal Ministerstvo životního prostředí ČR, aby na závěr procesu EIA vydalo k projektu nesouhlasné stanovisko. Upozornil také na možnou souvislost záměru firmy s její účastí v tendru na tzv. ekozakázku na vyčištění všech starých ekologických zátěží v České republice. "Zde už firmě AVE CZ nemusí jít o desetimiliony korun, které dosud do projektu spalovny investovala, ale o více jak sto miliard pro konsorcium, ve kterém se o zakázku uchází," řekl na veřejném projednání vedoucí kampaně Arniky Budoucnost bez jedů RNDr. Jindřich Petrlík.
Pokud by AVE CZ v pardubické spalovně likvidovala odpady ze všech ekologických zátěží v České republice, bylo by to v přímém rozporu s konstatováním v dokumentaci EIA o velikosti svozové oblasti spalovny do 50 km od ní. "Představitelé firmy jako příklad odpadů, které je podle nich nutné spalovat, uvedli právě zeminy ze starých zátěží kontaminované chlorovanými uhlovodíky anebo polychlorovanými bifenyly a podobnými látkami. Ovšem tyto odpady lze likvidovat i nespalovacími technologiemi, které jsou k životnímu prostředí šetrnější než spalování. Arnika na to poukázala už na semináři pořádaném v Pardubicích v červnu 2008. Pokud firma takové technologie nezná, nemůže se považovat za špičku ve svém oboru," komentoval Petrlík jedno z prohlášení firmy AVE CZ na veřejném projednání.
Arnika také upozornila na to, že v dokumentaci i posudku je podceněna bilance vzniku dioxinů v důsledku provozu spalovny nebezpečných odpadů, především pak jejich obsah v popílcích z čištění spalin. "Jde ovšem nejen o dioxiny, ale o perzistentní organické látky celkově," doplnil Petrlík.
Diskuse se v průběhu projednání několikrát stočila i na nedostatečné zajištění skladu nebezpečných odpadů. AVE CZ opakovaně tvrdí, že tzv. mezideponie v areálu Synthesie, kterou provozuje jako sklad nebezpečných odpadů, je oddělené zařízení a není předmětem procesu EIA. "Ovšem postavit spalovnu odpadů bez dobře zabezpečeného skladu nebezpečných odpadů je naprostý nesmysl a ministerstvo by to nemělo připustit," shrnula jednu ze zásadních připomínek Arniky její tisková mluvčí Mgr. Zora Kasiková.
On-line záznam včerejšího veřejného projednání je k dispozici na stránkách Arniky:
www.arnika.org
Stránky věnované Pardubicím jako tzv. horkému místu:
www.bezjedu.arnika.org

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí