zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Mikronésie se obává, že ji Prunéřov "potopí"

17.12.2009
Klimatické změny
Mikronésie se obává, že ji Prunéřov  potopí

Tichomořský stát chce mluvit do modernizace české elektrárny. Kvůli obavám z výše mořské hladiny napsal českému ministerstvu.

Ostrovní stát Mikronésie se obává, že ho kvůli české uhelné elektrárně Prunéřov zatopí Tichý oceán. Napsal proto českému ministerstvu životního prostředí a žádá, aby se mohl zapojit do procesu na posuzování vlivu modernizovaného Prunéřova na životní prostředí.

Dopis tichomořského státu dostalo ministerstvo přesně v době probíhajícího klimatického summitu v Kodani. Tam se včera sjížděli přední politici z celého světa. Dosud to byla spíše odborná konference, teď teprve začíná opravdu summit.

Mikronésie zdůrazňuje v dopise, že uhelná elektrárna v Prunéřově je největším průmyslovým producentem skleníkových plynů v Česku. Její majitel, energetický gigant ČEZ, ji chce nyní modernizovat, a proto se celý proces posouzení vlivu elektrárny na životní prostředí znovu rozjel.

"Federativní stát Mikronésie má vážný důvod se obávat, že jeho území bude ovlivněno dopady na životní prostředí zmíněného plánu," píše se v dopise.

Ministerstvo chce tichomořskému státu odpovědět ještě tento týden a poslat mu podklady a dokumentaci k celému projektu. Mikronésie pak bude mít čas do konce ledna, aby zaslala své připomínky.

"Zapojili se ovšem až v pozdní fázi. Budeme to brát v potaz, ale můžeme ty připomínky zapracovat už jen do závěrečného stanoviska. Rozhodně nechceme proces pozastavovat," řekl HN šéf poradců ministra životního prostředí Daniel Vondrouš.

Prunéřovská elektrárna je jednou z nejvíce znečišťujících v Evropě. Některá ekologická sdružení proto požadovala, aby byla její modernizace důkladnější, než navrhuje projekt. "Uvidíme, co pošlou zástupci Mikronésie. Je to ale poprvé, co se ozvala takto vzdálená země," dodal Vondrouš.

V dánské Kodani zatím probíhaly desítky jiných střetů. Mezi ekologickými aktivisty, mezi bohatými a chudými zeměmi, mezi stoupenci a odpůrci teorie o globálním oteplování.

Politici ze zemí Evropské unie, která je dosud nejrazantnějším zastáncem snižování emisí, začínají být nervózní. Německá kancléřka Angela Merkelová varovala, že už je nejvyšší čas sladit postoje téměř 200 zemí. "Čas k uzavření dohody nám rychle utíká," řekla novinářům.


Čím vadí Prunéřov pacifickému trpaslíkovi

Federativní státy Mikronésie

Ostrovní republika, která je volně přidruženým státem USA, se rozkládá na více než 600 nízkých korálových ostrovech. Souostroví má kolem 110 tisíc obyvatel.

Miliony tun CO2

Z Prunéřova každoročně do ovzduší unikne na deset milionů tun oxidu uhličitého. To je 40krát více, než kolik vyprodukuje pacifické souostroví Mikronésie.

Podle organizace Greenpeace je Prunéřovská elektrárna 18. největším zdrojem skleníkových plynů v Evropě.

AUTOR: Jana Sotonová
AUTOR: Jiří Sládek
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí