zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jemen je na suchu, voda na oblíbenou drogu ale stále zbývá

20.12.2009
Voda
Zemědělství
Jemen je na suchu, voda na oblíbenou drogu ale stále zbývá

San'á - Jemenské hlavní město San'á je podle množících se předpovědí žhavý kandidát na titul první světové metropole, která se ocitne na suchu. Podle Světové banky má každý Jemenec ročně k dispozici pouhých 100 kubíků vody. To je padesátkrát míň, než je celosvětový průměr. Do domácností jde ale jen zlomek, přes 90 procent vody pohltí v Jemenu zemědělství.

Vůbec nejžíznivější, ovšem hojně pěstovanou plodinou, je kata jedlá neboli "kát". Bez ohledu na to, jak moc to vysává peněženku i tenčící se zásoby podzemních vod, požitek ze žvýkání lístků této přírodní drogy si odepře málokterý Jemenec.

Většinu zeleně kolem San'á tvoří právě kátová políčka. Jedno z nich patří i Muhammadu Eláyovi. Kát pěstuje a prodává už desítky let, nikdy jiné zaměstnání neměl a počítá s tím, že jednou předá štafetu synovi. "Před 25 lety stačilo vyvrtat studnu 50 metrů hlubokou, dneska už se musí jít 300 metrů pod povrch. Pěstování se tím prodražuje, ale pořád se na tom dá slušně vydělat," říká pěstitel.

Plantáž s katou jedlou Plantáž s katou jedlou

A voda stále ubývá. Jemenský ministr vody a životního prostředí Abdulrahman Eryani říká: "Zajistit lidem vodu je čím dál tím těžší. Nacházíme se v suché oblasti, srážek je tu velice málo a populace rychle narůstá. Žádné nové vodní zdroje přitom nemáme."

Kátové plantáže spolykají velkou část vodních zdrojů, které má Jemen k dispozici. Dokud se ale pěstitelům jejich aktivity ekonomicky vyplatí, nedá se očekávat, že by začali brát ohledy na zoufalou situaci, v níž se Jemen v oblasti dostupnosti vodních zdrojů nachází.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí