zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda v pondělí vyslechne zprávu o kvalitě ovzduší v loňském roce

21.12.2009
Ovzduší
Vláda v pondělí vyslechne zprávu o kvalitě ovzduší v loňském roce

I když prašnost na území České republiky díky příznivému počasí a hospodářské krizi loni klesla, dlouhodobě překračuje imisní limity. Limit pro roční průměrnou koncentraci překročila na 0,44 procenta území, pro maximální denní koncentrace pak na 2,9 procenta území. Nejzatíženějšími oblastmi jsou i nadále Ostravsko a Karvinsko.

Na dopravně exponovaných lokalitách převážně v Praze, Brně a Ostravě byl překročen imisní limit pro roční koncentrace oxidu dusičitého. Konstatuje to zpráva ministerstva životního prostředí, kterou v pondělí vyslechne vláda.

Uvádí také, že ačkoli koncentrace aerosolu byly loni nižší než předloni, mají spolu s polycyklickými aromatickými uhlovodíky největší význam z hlediska vlivu na zdraví obyvatel. V městských oblastech znamená navýšení individuálního celoživotního rizika vzniku rakoviny, a to na dva až tři případy na 10.000 obyvatel.

Na 94 procentech území Česka loni překročil limity stanovené pro ochranu zdraví troposférický ozon. Imisní situace koncentrací benzenu a benzo(a)pyrenu se zlepšila. Žádná z měřících stanic nezaznamenala překročení limitů pro oxid siřičitý, oxid uhelnatý, olovo a nikl.

Zlepšit situaci by podle ministerstva měly v současnosti aktualizované krajské programy snižování emisí. Vzhledem k tomu, že Česko dlouhodobě neplní některé z požadavků české i evropské legislativy v oblasti ovzduší, hrozí státu sankce od Evropské komise. Částečně tyto nedostatky napravit mají dvě nařízení vlády, které v pondělí ministr Jan Dusík předloží kabinetu. První z nich má upřesnit formulaci, která svádí k pálení odpadů v kotlích menších podniků. Namísto možnosti používat alternativní palivo nové nařízení stanoví, že spalovat se vedle klasických paliv může například dřevěná překližka. Druhé nařízení se týká emisí vznikajích při výrobě v gumárenském průmyslu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí