zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

MPO navrhne vládě miliardu pro státní ekologické firmy

21.12.2009
Geologie
MPO navrhne vládě miliardu pro státní ekologické firmy

Na pondělním zasedání vlády navrhne ministr průmyslu a obchodu použít jednu miliardu korun na kritickou finanční situaci státních podniků, které zabezpečují zahlazování následků hornické činnosti a odstraňování ekologických škod. Peníze mají pocházet z účtu vedeného ministerstvem financí, na kterém je 21 miliard korun z bývalého Fondu národního majetku na ekologická opatření v Moravskoslezském a Jihočeském kraji do roku 2018.
"Vláda si je vědoma nedostatku finančních prostředků určených na zahlazování následků hornické činnosti a snaží se každoročně svými usneseními dofinancovat tento proces," konstatoval ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský.
Stát totiž podle MPO zcela nenaplňuje povinnost hradit náklady na sanace a rekultivace dolů a lomů, které byly vládou zařazeny do koncepce útlumu uhelného, uranového a rudného hornictví. Ministerstvo průmyslu a obchodu není schopno potřebné částky zajistit samo. Nedostatkem financí dochází k prodlužování procesu odstraňování ekologických škod a zvyšování jeho finanční náročnosti, uvádí ministerstvo v tiskové zprávě.
Navrhované řešení by mělo zajistit základní činnosti zahlazování následků hornické činnosti na rok 2010, přičemž nedojde k navýšení výdajů ze státního rozpočtu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí