zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bioplynová stanice ve Velkých Opatovicích na Blanensku má zelenou

23.12.2009
Bioplynové stanice
Bioplynová stanice ve Velkých Opatovicích na Blanensku má zelenou

VELKÉ OPATOVICE (MEDIAFAX) - Výstavbu nové bioplynové stanice plánují zemědělci ve svém areálu ve Velkých Opatovicích na Blanensku; záměr už schválili úředníci jihomoravského kraje. Agentura Mediafax to v sobotu zjistila z internetového systému EIA.

Plánovaná bioplynová stanice by měla mít elektrický výkon 620 kW a tepelný výkon 709 kW. Zemědělci chtějí k tomu účelu zpracovávat až 20 330 tun biomasy ročně.

"Záměr má za úkol vyřešit otázku získávání elektrické a tepelné energie ze zpracování biologicky rozložitelných vstupních surovin, které jsou cíleně pro daný záměr pěstovány (vyráběny) a které nejsou vedeny v režimu odpadů," stojí v materiálu, který úředníci posuzovali z pohledu vlivu záměru na životní prostředí. Se stavbou bioplynové stanice chtějí zemědělci začít v prvním čtvrtletí roku 2010. Hotovo by mělo být o rok později.

V Jihomoravském kraji chtějí vlastní bioplynovou stanici například i zemědělci ve Střelicích u Brna, jejich záměrem se úředníci teprve zabývají. Plánovaná stanice ve Střelicích by měla mít elektrický výkon 750 kW a tepelný výkon 696 kW. Zemědělci chtějí k jejímu provozu zpracovávat až 16 800 tun biomasy ročně. Pokud záměru dají úředníci zelenou, zemědělci chtějí se stavbou začít ve druhém čtvrtletí 2010, hotovo by mělo být o rok později.

Bioplynová stanice by mohla vyrůst i v areálu zemědělců ve Strážnici na Hodonínsku, jejich záměr už úředníci posvětili. Stanice by měla mít elektrický výkon 844 kW, přičemž elektřinu chtějí zemědělci dodávat do sítě, přebytečné teplo plánují využít v rámci svého areálu. V tomto případě je zahájení stavby závislé na termínu vydání stavebního povolení a přidělení dotací. Stavba by se následně měla realizovat do šesti měsíců.

Podle profesní organizace podporující rozvoj využívání biomasy jako obnovitelné suroviny CZ Biom je v Česku zhruba osm desítek bioplynových stanic, dalších 30 projektů se připravuje. Nejvíce stanic je právě na jihu Moravy (15), v Plzeňském kraji jich funguje deset. Výkupní cena elektřiny ze stanice je 4,12 /kWh, návratnost investice se pohybuje kolem osmi let.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí