zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Svitavská Energo-Pro koupila v Gruzii už jedenáctou vodní elektrárnu

29.12.2009
Vodní energie
Svitavská Energo-Pro koupila v Gruzii už jedenáctou vodní elektrárnu

Společnost Energo-Pro pokračuje ve spanilé jízdě v gruzínské energetice. V přepočtu za více než sto milionů korun koupila vodní elektrárnu Martkopi, která se nachází poblíž hlavního města Tbilisi. Její instalovaný výkon činí čtyři megawatty a disponuje Francisovou turbínou. Jde o akvizici už jedenácté hydroelektrárny na území Gruzie.

Podle instalovaného výkonu, jde o zdaleka nejmenší zdroj (největší je se 113 MW Lajanuri). Celkem dnes Energo-Pro v Gruzii vlastní elektrárny s kapacitou zhruba 420 megawattů. Svitavská firma je rovněž klíčovým distributorem elektrické energie. Má kolem jednoho milionu zákazníků. Dnes je vůbec největším zahraničním investorem v Gruzii.

Majiteli společnosti jsou miliardáři Jaromír Tesař (75 procent) a Jiří Krušina (25 procent). Energo-pro v posledních letech koupila na třicet vodních elektráren v České republice, Bulharsku a Gruzii. Dalších pět chce postavit v Turecku, dvě v Gruzii a jednu v Arménii. Hodnota skupiny se zdroji s aktuálním instalovaným výkonem přes 570 megawattů je nejméně deset miliard korun. Energo-Pro zaměstnává kolem šesti tisíc lidí.

www.motejlek.com

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí