zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ČEZ se bude v Turecku podílet na stavbě tří vodních elektráren

29.12.2009
Vodní energie
ČEZ se bude v Turecku podílet na stavbě tří vodních elektráren

Tři vodní elektrárny vzniknou na jihu a jihovýchodě Turecka v lokalitách Himmerli, Gokkaya a Bulam. Do provozu by měly být uvedeny na podzim 2012, Bulam již v roce 2010.

Energetická společnost ČEZ prostřednictvím firmy Akenerji postaví v Turecku tři vodní elektrárny s celkovou kapacitou 64 megawattů. Sdělila to mluvčí ČEZ Eva Nováková. Investice dosáhne 120 milionů eur (zhruba 3,2 miliardy Kč), přičemž 84 milionů eur si Akenerji půjčí od banky, uvedl server E15. Akenerji je společným podnikem ČEZ a turecké Akkök Group.

Tři vodní elektrárny vzniknou na jihu a jihovýchodě země v lokalitách Himmerli, Gokkaya a Bulam. Do provozu by měly být uvedeny na podzim 2012, Bulam již v roce 2010. Spolufinancování projektu zajistí banka Turk Sinai Kalkinma Bankasi. "Příležitostí na tureckém trhu je dostatek, a to jak ve výrobě tak distribuci elektřiny, tudíž je zde pro Akenerji dostatek prostoru pro další rozšiřování jejích aktivit. Konkrétně v oblasti distribuce elektřiny se chystají privatizace dalších společností a ČEZ, respektive Akenerji bude chtít být při tom," uvedl ředitel divize International společnosti ČEZ Tomáš Pleskač.

Turecká společnost Akenerji má zájem také o výstavbu první jaderné elektrárny v Turecku. Za tímto účelem se zúčastní tendru, který vypsala turecká vláda. Firma podle agentury Reuters k projektu možná přizve i některého z partnerů.

Akenerji je třetí největší nestátní elektrárenskou firmou v Turecku. V současné době provozuje portfolio zdrojů o instalovaném výkonu 372 megawattů a další investice směřují do výstavby obnovitelných zdrojů o celkovém výkonu asi 380 megawattů.

Rozšíření výrobního portfolia

Společně se Skupinou ČEZ plánuje Akenerji dosáhnout v následujících letech rozšíření výrobního portfolia na 3000 megawattů instalovaného výkonu. Tento nárůst si vyžádá investice za zhruba tři miliardy dolarů (téměř 56 miliard korun). Mezi další plány Akenerji v Turecku patří například výstavba paroplynové elektrárny o výkonu 880 MW v provincii Hatay.

Skupina ČEZ spolu s Akkök Group drží v Akenerji téměř tříčtvrtinový podíl. Každý z partnerů má shodnou účast 37,4 procenta, ostatní akcie se volně obchodují. ČEZ za podíl zaplatil asi 303 milionů dolarů (zhruba 5,6 miliardy Kč).

Turecko se svými 70 miliony obyvateli je z pohledu ČEZ porovnatelné s celou střední Evropou, v roce 2007 se zde spotřebovalo zhruba 190 terrawatthodin elektrické energie. Spotřeba elektřiny v Turecku navíc roste velmi rychlým tempem, zhruba o šest až osm procent ročně, v Evropě jsou to pouze dvě až tři procenta.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí