zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čištění vody pomocí nanovláken

30.12.2009
Voda
Čištění vody pomocí nanovláken

Liberecká společnost Elmarco začala spolupracovat s Národní univerzitou v Singapuru na vývoji nových nanovlákenných materiálů. Jedním z hlavních směrů spolupráce je vývoj zařízení na filtraci vody s využitím nanovlákenné membrány. "Mělo by to vyřešit problémy s pitnou vodou v zemích, kde jsou zdroje vody kontaminovány," informovala mluvčí společnosti Elmarco Eva Kijonková.

"Je velmi pravděpodobné, že v budoucnu bude voda stále vzácnější, její znečištění se stává globálním problémem," řekl výkonný ředitel společnosti Elmarco Ladislav Mareš. Nové materiály přispívají podle něj k řešení tohoto problému, a měly by tak být schopny zajistit dostatek pitné vody. Firma ale bude podle něj s univerzitou spolupracovat také na vývoji solárních článků citlivých na barvu nebo na vývoji nových baterií.

Univerzita v Singapuru není jedinou vysokou školou, s níž liberecké Elmarco spolupracuje v oblasti průmyslového využití nanomateriálů a nanovláken.

V říjnu podnik podepsal spolupráci s Akronskou univerzitou v americkém Ohiu a zapojil se tak do celosvětového konsorcia pracujícího na výzkumu a vývoji účinných filtrů, které dovedou zachytit kouř, výpary, mlhu či aerosol s obsahem nebezpečných látek.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí