zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obydlí pro hippies - harmonie s přírodou

03.01.2010
Ekologické stavění, bydlení
Obydlí pro hippies - harmonie s přírodou

Ostrov Ibiza žije ještě dnes z mýtu o ráji "hipíků", o místě tolerance, divokých párty a volné lásky. Samozřejmě, od šedesátých let minulého století se zde mnohé změnilo. Přesto je ale možné i dnes nežít na Ibize alternativním stylem života, například v komunitní společnosti v souladu s přírodou.

Těchto myšlenek se chopili v roce 2007 španělští architekti okolo Andrese Jaque a vytvořili dům s názvem "Never Never Land", který byl tento rok dokončen.

Pozemek se nachází na svažitém terénu. Samotný návrh budovy započal tým architektů katalogizací stromů a keřů na pozemku. Dům měl tedy být přizpůsoben okolí, ne naopak, jak jsme zvyklí.Více než 80 procent budovy je umístěno na pilířích.

n2

Vnitřní místnosti pro společenství

n3

Prioritou architektů ale nebyla jen ochrana přírody. Při návrhu bylo zpochybněno i samotné klasické členění místností. Dům byl navrhnut jako místo života pro komunitu. Klasické členění místností jako v klasickém domě v Never Never Landu nehledejte. Obyvatelé naopak mohou místnosti uzpůsobovat svým potřebám a využití pokojů flexibilně měnit. Například spát může každý, kde uzná za vhodné. Pro společenský život se využívá "společenská kuchyně" a minidiskotéka. Pokud někdo potřebuje opravdu chvíli soukromí, nalezne zde i místnůstku, která slouží právě k tomuto účelu.

n4

Při návrhu domu bylo počítáno s tím, že se bude vegetace nejen okolo, ale i pod domem postupně rozrůstat a dům bude nakonec jakoby vrostlý do okolního prostředí. Život nejen rostlin a stromů, ale i zvířat v okolí stavby by neměl být v žádném případě narušen.

n6

Zdroj: www.design.fr

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí