zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Odpadkové pokuty v Řecku

04.01.2010
Odpady
Odpadkové pokuty v Řecku

Obce v Řecku budou platit za odvoz odpadu ne podle počtu obyvatel, ale podle množství odpadu, který jejich občané vyprodukují. Tuto legislativní změnu se pokusí prosadit řecké ministerstvo životního prostředí, které tak chce vyvinout tlak na obce, aby usilovaly o snížení množství odpadků.

V souvislosti s tím se chystá i pozměňovací návrh zákona na recyklaci stavební suti a odpadu ze zeleně. Podle odhadů bude roční poplatek za komunální odpad záviset na celkovém množství vyprodukovaných odpadků. Tento zásah ministerstva životního prostředí bude obce nutit, aby usilovaly o snížení množství odpadu ukládaného na skládky a zvýšily recyklaci.

Obce, které nebudou plnit své závazky, budou platit vysoké pokuty. Odhaduje se, že stavební práce vyprodukují více než 5,5 milionu tun suti za rok, z níž se jen jedna třetina dostane na místo oficiálně k tomu určené). A konečně, zákon by měl zamezit dírám v provozu recyklace nebezpečných druhů odpadů (baterie, automobily, obaly).

Řecko se potýká s problémy kolem odpadků mnoho let. Snaha o recyklaci či používání kontejnerů na třiíděný odpad se pomalu prosazují až v posledních málo letech, Řekové jsou tradičně v tomto směru velice nedůslední a otázkami životního prostředí, skládek a špíny se příliš nezaobírají.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí