zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nové ekologické předpisy

04.01.2010
Legislativa
Nové ekologické předpisy

Od 1. ledna začínají platit některé nové ekologické právní úpravy. Především novela zákona o obchodování s ohroženými druhy a také zákon regulující obchod s bateriemi a akumulátory.

Podle nové úpravy zákona mohou primáty, tedy především různé druhy opic, prodávat jen veterinárně schválená zařízení. Úplně bude zakázán dovoz tuleních kůží z míst, kde jsou tato zvířata nelidsky ubíjena.

Návrh novely vyvolal počátkem loňského roku rozruch kvůli plánovanému radikálnímu omezení chovu primátů, tygrů a želv mimo zoologické zahrady. Chovatelé papoušků a dalších exotických zvířat se obávali, že norma povede k zániku chovů jakýchkoli exotických zvířat. Kontroverzní formulace nakonec z normy vypadla v připomínkovém řízení a přísněji regulován je tak nakonec jen chov opic.

Zřejmě každého obyvatele ČR se dotkne novela odpadového zákona, která nařizuje dodavatelům a výrobcům zpětně odebírat všechny baterie a akumulátory. Předpis začal platit už letos na podzim, zahroval ale půlroční lhůtu pro to, aby se obchodníci stačili na novinku připravit. Odevzdat použité baterie bude možné ve všech obchodech, kde se prodávají nové, od jara příštího roku.

Stát chce změnou legislativy zajistit do roku 2012 sběr alespoň čtvrtiny použitých baterií a akumulátorů, jak zní požadavek EU. Do roku 2016 to má být alespoň 45 procent. V ČR se podle údajů k předloňskému roku sbíralo necelých devět procent baterií

Zdroj: Haló noviny

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí