zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zemědělci by měli platit více za porušení ekologických pravidel

05.01.2010
Zemědělství
Legislativa
Zemědělci by měli platit více za porušení ekologických pravidel

Pokuty až milion korun možná budou hrozit zemědělcům, kteří poruší pravidla ekologické produkce. Počítá s tím novela zákona o ekologickém zemědělství, kterou by se měla zabývat Poslanecká sněmovna.

Novela má mimo jiné změnit systém poplatků za registraci. Nově by měli platit podnikatelé, kteří žádají o výjimku z ekologického zemědělství. Novelu do sněmovny předkládá jihomoravský poslanec Ladislav Skopal (ČSSD).

Norma počítá se zavedením velkého množství pokut za nedodržení pravidel ekozemědělství. Nejvyšší pokuty až jeden milion korun by měly platit právnické osoby, které použijí na obalu výrobku nápis eko či bio, i když výrobek nebyl vyroben podle ekopravidel EU. Pokud takto označí svůj výrobek fyzická osoba, může jí být uložena pokuta až 250.000 korun.

Postih bude zemědělcům hrozit i v případě, že zřetelně nerozdělí svůj podnik na ekologický a neekologický chov. Za to mohou zaplatit až 250.000. Pokud budou na ekofarmě chovat stejný druh zvířat i neekologickým způsobem, zaplatí až 70.000 korun.

Dvacetitisícová sankce pak bude hrozit zemědělcům, kteří dají antibiotika zvířatům, u nichž to nutně nevyžaduje jejich zdravotní stav.

Pokud bude novela schválena, změní se i pravidla pro registraci zemědělců. Poplatek už nebudou platit ti, kteří chtějí podnikat v ekologickém zemědělství, ale ti, kteří budou žádat o výjimku z ekoprovozu.

Nově by se měl změnit i systém kontroly ekozemědělců. Na ty by dohlížel Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Ministerstvo zemědělství, které dozor doposud provádí, na to nemá podle důvodové zprávy novely dostatečný počet zaměstnanců.

Ústav už vykonává úřední kontroly v zemědělských podnicích. Na dodržování pravidel ekologického zemědělství by měl dohlížet u podniků vybraných na základě rizikové analýzy i náhodného výběru. Kontroly ústavu by měly být kvůli snížení byrokracie sloučeny s kontrolami prováděnými Státním zemědělským a intervenčním fondem.

Novelu by měla nejprve posoudit vláda, poté se jí bude zabývat i Poslanecká sněmovna.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí