zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Recyklace telefonů

06.01.2010
Ekologické mobily
Recyklace
Recyklace telefonů

Již jsme si zvykli, že recyklujeme. Třídíme plasty, papír, kovy a další různé odpady. Důvodem je ekologie. Nicméně starý nepoužitý telefon neřešíme, nebo dokonce s lehkým srdcem vyhodíme do koše. Přitom takového nebezpečného odpadu, co je v telefonu, škoda mluvit.

Již jsme v naší zemi měli iniciativu jistého nejmenovaného operátora, který nabízel zpětný odběr starých telefonů s nabídkou výhodné koupě telefonu nového. Nyní tento stejný operátor přišel s dalším ekologickým telefonem, který je vyroben z recyklovaných plastů a dobíjí se prostřednictvím solárního nabíjení. Ale co ekologie? Jak jsme ochotni chovat se ekologicky? Zatím všechny akce dokazují, že vracet telefony k ekologické likvidaci jsme ochotni, pouze pokud něco dostaneme. Stejné reakce pak vidíme i na opačném konci světa, kde v USA také lidé vracejí telefony k recyklaci jen za předpokladu, že za to něco dostanou. V USA na to mají instrumenty jako odečet z daní, jako dar nebo bonus v podobě kreditu od operátora nebo dokonce hotovost. U nás se zatím nic takového v žádné organizované formě zatím neděje. Přitom by se to hodilo. Vždyť jak často měníme telefony?

Ekologie něco stojí, a to často nemalé částky. Jen je otázkou, jak dlouho bude trvat, než naší společnosti začne vadit přemíra nepotřebných starých mobilů. Pak se možná dočkáme, že nám místo dotace na nový telefon odečtou cenu telefonu při nákupu nového. Bylo by to jedno z řešení.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí