zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Sarkozy slíbil prosadit novou ekologickou daň do července

07.01.2010
Environmentální účetnictví
Sarkozy slíbil prosadit novou ekologickou daň do července

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes na vládní poradě slíbil do letošního července prosadit novou ekologickou daň, kterou zamítla před koncem loňského roku ústavní rada. Sdělil to dnes mluvčí vlády Luc Chatel. Daň ve výši 17 eur (zhruba 446 Kč) za tunu kysličníku uhličitého vypouštěného do ovzduší měla být uvalena na obyvatele a některé firmy ve Francii od 1. ledna.

Vláda hodlá už 20. ledna předložit nový návrh podoby daně, který výtky ústavní rady zohlední. Poté musí dokument, který se stane dodatkem rozpočtového zákona na letošní rok, projít znovu celou parlamentní procedurou. Platit by pak měla daň od 1. července.

Podle ústavní rady norma obsahovala příliš výjimek, které tak šly proti duchu opatření, jehož záměrem je boj proti globálnímu oteplování. Fakticky by se daň dotkla ani ne poloviny všech vypouštěných plynů se skleníkovým efektem, protože by se platilo jen za ekologicky náročné topení a pohonné hmoty.

Výjimky tím zároveň vytvářely příliš nerovností mezi občany a právními subjekty před zákonem. Ústavní rada upozornila, že osvobozeny od daně by byly termální elektrárny a například tisícovka rafinérií, cementáren, koksoven a dalších závodů, které patří mezi největší znečišťovatele ovzduší. Oproštěn od daňové povinnosti by byl i letecký provoz a hromadná silniční doprava. Osvobozeno by tak bylo fakticky 93 procent francouzského průmyslu.

Vláda si od daně slibovala, že bude přinášet do státní kasy ročně 4,1 miliardy eur (asi 108 miliard Kč), které měly jít na dotace do ekologicky "čistých" projektů. Z toho 2,2 miliardy eur měly zaplatit domácnosti.

V Česku jsou od roku 2008 osvobozeny od spotřební daně obnovitelné zdroje a zemní plyn pro vytápění domácností, podobně jako elektřina pro pohon veřejné dopravy; biomasa, například dřevěné pelety a brikety, přešly do snížené sazby DPH. Ekologická daňová reforma zavedla také tři nové daně - daň ze zemního plynu, daň z pevných paliv a daň z elektřiny, které doplnily již existující spotřební daň z minerálních olejů.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí