zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

HDP je zavádějící a nepřesný parametr, zlobí se přední ekonom

12.01.2010
Environmentální účetnictví
HDP je zavádějící a nepřesný parametr, zlobí se přední ekonom

Hrubý domácí produkt (HDP), který je jedním z nejčastěji používaných údajů o ekonomické síle a výkonnosti jednotlivých zemí, je podle předního světového ekonoma Sira Partha Dasgupty z University of Cambridge nepřesný a zavádějící. Zcela podle něj pomíjí hodnotu přírodního ekosystému.

Do výčtu bohatství jednotlivých národů by podle Dasgupty měly být zahrnuty i vodní zdroje, rybolovné oblasti, lesy a také stav atmosféry. V současnosti tomu tak není a HDP vyjadřuje jen celkovou peněžní hodnotu statků a služeb vytvořených za dané období na určitém území.

Dasgupta poukazuje na to, že především v případě rozvojových zemí HDP zakrývá skutečnost, že z pohledu udržitelnosti ekonomického rozvoje tyto národy chudnou. Jejich HDP sice od 70. let minulého století rostlo, nicméně do toho nebyly započteny škody způsobené ekosystémům těchto zemí.

"Adam Smith nepsal o HDP národů, ale psal o Bohatství národů," odvolával se profesor Dasgupta na autora bible moderní ekonomie z 18. století. Podle něj je ke správnému určení, zda je ta či ona země schopná udržitelného rozvoje potřeba započítat všechny změny, které ve sledovaném časovém rozmezí proběhnou - pokud jde o její bohatství a populaci.

Dasgupta ve své nově vydané práci upozorňuje, že ekonomiky dvacátého století byly naprosto bezpříkladně odtrženy od enviromentálních věd. Vznikl tak zavádějící obraz hospodaření. Příroda se pohybuje kdesi v pozadí jako zdroj surovin. Mluví se podle něj o růstu ekonomik, ale už ne o tom, na čem ty ekonomiky rostou.

Příroda se podle něj z pohledu ekonomů stala jakousi neměnnou a nezničitelnou konstantou v rovnici produkce. Dasgupta proto zdůrazňuje, že přírodní zdroje jsou rovněž kapitálem, který může být vyčerpán, nenávratně spotřebován, což dozajista nakonec HDP ovlivní.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí