zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Města na Litoměřicku šetří. Vrhla se na sběr bioodpadu

12.01.2010
Odpady
Města na Litoměřicku šetří. Vrhla se na sběr bioodpadu

Mníšek pod Brdy - Objem odpadu produkovaného člověkem se každým dnem rapidně zvyšuje, a to je velkým problémem pro životní prostředí. Významný podíl na vytvářeném odpadu člověk vytvoří v rámci různých stavebních prací.

Při demolicích, rekonstrukcích či opravách budov vzniká velké množství objemného odpadu, který se ale na druhou stranu může stát při vhodném nakládání dobrým zdrojem surovin například pro výrobu stavebního kamene, písku či štěrku, a výrazně tak zmenšit objem skládek. V Mníšku pod Brdy proto vznikne regionální středisko pro příjem a zpracování stavebních odpadů, které má pomoci zvýšit míru recyklace stavebních odpadů.

"Uvedení zařízení pro zpracování stavebních a demoličních odpadů v Mníšku pod Brdy je plně v souladu s Plánem odpadového hospodářství Středočeského kraje, jehož cílem je v rámci kraje zvýšit míru recyklace těchto odpadů do roku 2013 o 60 procent," uvedl Josef Pícha, člen mníšeckého zastupitelstva.

Základní vybavení zařízení pro zpracování stavebních odpadů tvoří jednovzpěrný čelisťový drtič, dvousítný třídič a nakladač - rypadlo. Tyto stroje byly vyrobeny v mobilní verzi, takže mohou pracovat jak společně, tak i jednotlivě, a to nejen v Mníšku pod Brdy, ale také v kterémkoliv místě výskytu stavebních nebo demoličních odpadů.

"Pořízení takových strojů je finančně náročná investice, proto společnost podala žádost o dofinancování předloženého projektu jednak z rozpočtu Evropské unie, a to z Fondu soudržnosti, a dále pak ze státního rozpočtu prostřednictvím Státního fondu životního prostředí," doplnil Josef Pícha.

Náklady dosahují výše 9,8 milionu korun. Stát společně s Evropskou unií pak pokryje v rámci dotací téměř 5,9 milionu korun. Projekt by měl být podle plánu dokončen na konci února letošního roku.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí