zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Financování fotovoltaiky v ohrožení?

13.01.2010
Solární energie
Financování fotovoltaiky v ohrožení?

Ve středu 13. ledna bude Poslanecká sněmovna projednávat novelu zákona o Obnovitelných zdrojích. Její přijetí by znamenalo zásadní omezení financovatelnosti fotovoltaických projektů v České republice.

Tvrdí to Ekonomicko-finanční sekce České fotovoltaické průmyslové asociace (ČFVPA), která, po jednáních s klíčovými bankovními domy, varuje před výrazným omezováním či dokonce vyloučením úvěrového financování u nových fotovoltaických projektů. To by ohrozilo další rozvoj fotovoltaiky v České republice.

Návrh novely zákona č.180/2005 Sb. mění podmínky stanovení ceny, za kterou Energetický regulační úřad (ERÚ) vyrobenou energii vykupuje. "Dosud mohl ERÚ snižovat výkupní cenu energie maximálně o 5% ročně. Novela navrhuje, aby - pokud by návratnost investice do fotovoltaického projektu klesla pod 11 let - cenu mohl snižovat volně," říká Jaromír Řehák, předseda ČFVPA. Podle jeho slov však novela už neuvádí, jaká jsou kritéria pro výpočet
této návratnosti, stejně tak ani rámec, ve kterém se každoroční snižování výkupních cen může pohybovat.

Převážná většina fotovoltaických projektů je financována úvěrovým způsobem. "Z pohledu věřitele je zřejmé, že pokud není známá přesná specifikace výpočtu návratnosti, není prakticky možné projekt úvěrově financovat," říká Jaromír Řehák. Pokud by novela v této podobě byla přijata, znamenala by také faktickou nepředvídatelnost budoucích výkupních cen i jejich vývoje. "Návratnost investovaného kapitálu a bankovního financování je založena právě na dlouhodobě předvídatelném cash flow. Proto je naprosto zásadní, aby byl nastaven jasný regulatorní rámec pro odběr i ceny vykupované energie. Jinak hrozí, že investoři přestanou fotovoltaické projekty podporovat," dodává Jaromír Řehák.

V minulých letech se financování obnovitelných zdrojů energie stalo standardní součástí služeb tuzemských bank. Díky jejich spolupráci s investory má tento segment rostoucí ekonomický význam. Stávající systém
jasně definuje maximální pokles počáteční ceny i rozsah, v jakém se cena může vyvíjet. Současně stanovuje dlouhodobý a povinný výkup energie. "To vše vytváří jasný základ pro to, aby bylo možné tyto projekty projektově financovat," uzavírá Jaromír Řehák.

Česká republika se v roce 2005 zavázala k tomu, že v roce 2010 dosáhne podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů na hrubé spotřebě 8%. Tento cíl zatím hrubě neplníme. Solární energie je přitom jediným typem obnovitelného zdroje energie, který je v budoucnu teoreticky schopen pokrývat významnou část energetických nároků České republiky.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí