zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bývalý majitel Hamé získá od státu oboru

14.01.2010
Les
Bývalý majitel Hamé získá od státu oboru

Bývalý majitel potravinářské firmy Hamé Babice Leoš Novotný se stane vlastníkem obory v Radějově v Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Ministerstvo zemědělství odsouhlasilo směnu pozemků obory mezi státní společností Lesy ČR a rodinou Novotných.

Novotný má nyní oboru pronajatu. Počíná si ale tak, že jej za to kritizují ekologové a hrozí mu pokuta od České inspekce životního prostředí. V minulosti opakovaně čelil kritice za to, že nechal zvěř v oboře přemnožit, což způsobilo zničení tamní vzácné květeny. Kontroly ukázaly, že v ní bylo 1258 daňků, tedy třikrát více než bylo povoleno. Novotný v závěru loňského roku řekl, že vše uvede do pořádku.

Novotný za 1130 hektarů v oboře nabídl státu 1390 hektarů lesů, které však nejsou ucelené, ale rozdrobené na pěti místech republiky. "Jedním z důvodů pro směnu pozemků, je ztížené hospodaření v oboře Radějov, která se nachází v chráněné krajinné oblasti. LČR zde nemohou standardně hospodařit a stav lesa nepředpokládá do budoucna vysoké tržby za dřevo," řekl mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček. Rozloha pozemků nabízených rodinou Novotných je podle něj navíc o 260 hektarů vyšší než rozloha pozemků v oboře Radějov.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí