zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Neformální zasedání ministrů ŽP tento víkend v Seville

15.01.2010
Klimatické změny
Neformální zasedání ministrů ŽP tento víkend v Seville

Ve dnech 15. - 17. ledna se ve španělské Seville uskuteční neformální zasedání ministrů životního prostředí Evropské unie.

Hlavními body jednání, kterými se pod vedením španělského předsednictví budou ministři zabývat je zhodnocení klimatické konference v Kodani z prosince 2009 a další vyjednávání o mezinárodní spolupráci v oblasti vývoje nízkouhlíkových technologií.

"Je třeba, aby se EU více zaměřila na komunikaci a vyjednávání s partnery, aby mohla být v prosinci příštího roku v Mexiku přijata právně závazná dohoda o snižování emisí skleníkových plynů," říká ministr životního prostředí Jan Dusík, který bude Českou republiku reprezentovat na neformálním zasedání.

Vedle dalšího upevnění pozice EU v mezinárodních klimatických jednáních bude jedním z hlavních témat zasedání hledání způsobu, jak posílit roli občanské společnosti a soukromých subjektů v procesu vyjednávání nové dohody o změně klimatu. Španělské předsednictví chce hledat cesty, jak přesvědčit veřejné mínění, že politiky vedoucí k ochraně klimatu jsou zároveň příležitostí pro socio-ekonomický růst a zvýšení konkurenceschopnosti EU.

Další agendou zasedání ministrů bude spolupráce v oblasti nových technologií s vyšší energetickou účinností, šetrnějších vůči životnímu prostředí. Ministři se budou věnovat hodnocení nástrojů na úrovni EU, které přispívají ke snižování emisí CO2 a ke zkvalitňování životního prostředí, jako je např. Akční plán na podporu environmentálních technologií, 6. akční program pro životní prostředí či navrhovaná strategie EU 2020, která má nahradit ne zcela úspěšnou Lisabonskou strategii.

S pozdravem

Petra Roubíčková
tisková mluvčí

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí