zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Co nabízí dětem příroda? Učme je chodit ven

17.01.2010
Zdraví
Co nabízí dětem příroda? Učme je chodit ven

Pro děti je chození ven základní životní potřebou, a to v každém věku a za každého počasí. Za okny je v zimě většinou nevlídno a plýskanice a pro mnoho rodičů je pohodlnější trávit čas s dětmi doma. Zejména, když rodina nežije v domku se zahradou, ale v paneláku. Čím dál více dětí je tak odkázáno na zábavu v uzavřené místnosti, jíž dnes nezřídka již od útlého věku dominuje televize a počítač. To ale může mít pro dětskou duší katastrofální následky. I v zimě totiž platí, že pobyt na čerstvém povětří je blahodárný, ba životně důležitý - pro dospělé, a ještě více pro děti. Ty bohužel chodí ven čím dál méně.

Nemá-li dítě dostatečný kontakt s venkovním prostředím, je v mnoha ohledech ohrožen jeho zdravý vývoj. Nedostatečná imunita, snížená pohyblivost, přibývající obezita, ale stejně tak i ubývající schopnost improvizace a manuální zručnost, to vše mohou být důsledky. Potlačuje též plné rozvinutí sociálních schopností a přispívá k problémovému chování včetně typických abnormalit, jakými jsou hyperaktivita, impulzivita nebo problémy se soustředěním.
Hurá ven!

Příroda nabízí dětem otevřený prostor pro neomezený pohyb. Prostor uměle neorganizovaný, v němž lze naplno rozvinout fantazii, uplatnit všechny smysly, oddávat se spontánním hrám a přitom zůstat aktivní. A v neposlední řadě také možnost pěstovat dětská tajemství, tolik důležitá pro utváření autonomie osobnosti. V ideálním případě probíhá seznamování dítěte s přírodou spontánně pobytem na zahradě u domu nebo chalupy, kde rodina žije, nebo v jiném přírodním prostředí (pole, les, hory). Na menší děti dávají rodiče zpovzdálí pochopitelně pozor, ale nemají - pokud možno - příliš zasahovat do jejich spontánních her. S narůstajícím věkem by mělo přibývat samostatnosti, a tedy pobývání dítěte ve venkovním prostředí o samotě nebo s vrstevníky. Důležitým mostem k přírodě je i přítomnost domácích zvířat. Je až překvapivé, jak a s čím si v přírodě dokáží hrát děti zvyklé na sebezabavení! Ukazuje se, že potřebují jen minimum umělých hraček a často vystačí jen s přírodninami a vlastní fantazií.
Tipy pro zimní období

* Ukažte dětem, s jakým nadšením se dá jít v zimě ven, i když počasí zrovna nepřeje!
* Se sněhem o zábavu není nouze, ale co když je vlhko a blátivo? Doneste něco dobrého do krmítka v nejbližším lese, zkontrolujte, zda se už tvoří led na rybníce, zajděte na nejbližší statek či do konírny a povídejte si cestou s dětmi o tom, jak zimu přežívají různá zvířata.
* Je pro miminka vhodné jít ven do zimy a mrazu? Pokud teplota nepoklesne příliš hluboko, snažte se, aby se i ti nejmenší aspoň na chvíli denně nadechli čerstvého vzduchu. Při silnějším mrazu (pod 10 stupňů Celsia) s nejmenšími miminky, ale ven pokud možno nechodíme. Je-li to nutné, pak platí, že lepší než kočárek je šátek, ve kterém dítě přirozeně hřejeme svým tělem.
* Děti oblékáme cibulovou metodou, včetně dvou čepic (dospodu měkká flízová, navrch vlněná).
* Chráníme dětskou pokožku na obličeji - tváře mažeme zásadně "zimními" krémy bez vody, které nanášíme aspoň půl hodiny před odchodem ven, aby se stihly řádně vstřebat.
* Větším batolatům nebráníme v pohybu a smíříme se s tím, že se nám při procházce nejspíš zamažou. Počítáme s tím předem a vybíráme starší oblečení. Ve speciálních obchodech lze zakoupit pláštěnkové/gumové kalhoty, které se přetahují přes kombinézu nebo oteplováky a snadno se udržují.
* Po návratu domů dopřejeme dětem horkou lázeň nohou a teplý čaj. A můžeme si při tom povídat třeba o tom, jak se žije severským Inuitům, známým u nás pod jménem Eskymáci. S nimi se jejich přirozené prostředí zrovna nemazlí, v zimě žijí prakticky pořád v mrazu a z ledu mívají vybudovaná i svá obydlí. A přesto patří k nejzdravějším a nejspokojenějším národům na světě!

Nepodceňujte význam přírody pro život svůj i svých dětí. Dopřejte jim, aby byly často venku, a choďte ven také společně, a to za každého počasí. Pojmenovávejte rostliny a živočichy, kteří žijí v okolí vašeho domu a dohledávejte informace o tom, co k svému životu potřebují. Všímejte si proměny přírody v koloběhu ročních období a nechte ji na sebe působit. Mnohdy můžeme být svědky toho, jak obnovení pouta s přírodou uzdravilo i vztahy mezi lidmi, resp. vztah člověka k sobě samému."

"Kdyby se nám jako společnosti podařilo ozdravit vztah dětí k přírodě a naučit je, jak venkovního prostředí využít pro životní inspiraci i relaxaci, zásadně bychom přispěli k ozdravení světa, ve kterém žijeme," zasazuje problém do širších souvislostí americký publicista Richard Louv, autor publikace Last Child in the Woods (Poslední dítě v lese).

A co vy? Chodíte s vašimi dětmi na pravidelné procházky?

Zdroj: www.zdrave.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí