zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na Mělnicku zůstávají dvě staré ekologické zátěže

17.01.2010
Příroda
Voda
Sanace, staré zátěže
Na Mělnicku zůstávají dvě staré ekologické zátěže

Mělnicko se může pochlubit nejníže položeným bodem v kraji, který je na Labi v Horních Počaplech.

Na Mělnicku se nachází šestnáct čistíren odpadních vod, dvě staré ekologické zátěže a nejníž položený bod ve středních Čechách. Tyto a další zajímavé informace nabízí návštěvníkům nová expozice v mělnickém muzeu.

Atraktivním exponátem výstavy je elektronický stůl ovládaný několika spínači. Zobrazuje velkou mapu Středočeského kraje, na které mohou návštěvníci pouhým zmáčknutím tlačítka zjistit, kde se nachází maloplošná chráněná území, naučné stezky, lesy zvláštního určení nebo obory.

V porovnání s ostatními středočeskými okresy na tom mělnický region není špatně. Na Mělnicku se například nacházejí pouze dvě ekologické zátěže. První je struskoviště se sudy styrenu v Nelahozevsi a druhá je v neratovické Spolaně. V jiných okresech je podobných objektů i pět.

Mělnicko se může pochlubit také nejníž položeným bodem v kraji - 153 metrů nad mořem. Ten se nachází na hladině řeky Labe v Horních Počaplech.

Výstava představuje také povodňový plán, který ve středních Čechách patří mezi nejpropracovanější, nebo úkazku pasivních domů.

Nejmenší návštěvníci ocení hlavně dřevěné obrázkové kostky s ekologickými tématy nebo skládačku zaměřenou na správné třídění komunálních odpadů. Ti starší pak magnetickou hru, na které si vyzkoušejí územní plánování.

Putovní výstavu připravili úředníci krajského odboru životního prostředí a pracovníci Naučného střediska ekologické výchovy z Kladna Čabárny. V mělnickém muzeu bude přístupná až do 7. března letošního roku.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí