zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

České firmy ignorují zákaz obchodu s psími a kočičími kožešinami. V ČR si stále můžete zakoupit

23.01.2010
Příroda
České firmy ignorují zákaz obchodu s psími a kočičími kožešinami. V ČR si stále můžete zakoupit

Více než rok poté, kdy nabylo účinnosti Nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se zakazuje uvádět na trh, dovážet do Společenství a vyvážet z něj kočičí a psí kůže a výrobky obsahující tyto kůže, se na internetových stránkách některých prodejců stále objevuje nabídka produktů vyhotovených z těchto kůží. Ba co víc, na různých inzertních webech si například kabát ze psí kožešiny můžete stále zakoupit.

Jedním takovým případem je například firma SNAHA Brtnice, která ještě včera nabízela např. pláty psa korejského nebo kočky korejské. Na Aukru si zase bez problému zakoupíte kožešinový kabát ze psa korejského: aukro.cz
Ochránci zvířat se bouří: "Fakt že si více než rok poté, kdy vstoupil zákaz obchodu s psími a kočičími kožešinami v účinnost, můžete bez problému zakoupit výrobky z kožešin těchto zvířat, považujeme za skandální. Do Snahy Brtnice jsme zaslali otevřený dopis s žádostí o provedení nápravy, ta na něj ale nereagovala. Obrátili jsme se proto i na příslušné orgány. Dnes firma konečně nabídku stáhla," uvedl Tomáš Popp, předseda o. s. Svoboda zvířat.
"Do Evropy byly psí a kočičí kožešiny dováženy hlavně z Asie, především z Číny, kde dosud neplatí žádné zákony na ochranu zvířat. Se zvířaty je zde zacházeno velmi krutě a ještě bolestivějším způsobem jsou poté zabíjena," upřesňuje Popp.
"Ostu! dné je také to, že Česká republika ignorovala evropský zákaz prodeje kožešin psů a koček téměř rok, předpis umožňující kontroly porušování zákazu Českou obchodní inspekcí a Veterinární správou je účinný teprve od září. Vinou příslušného ministerstva byla novela veterinárního zákona předložena Poslanecké sněmovně v době, kdy už měl dávno platit, a schválena dlouho poté," uvádí JUDr. Jan Šťastný, odborník na právní ochranu zvířat. Evropské nařízení zakazující prodej psích a kočičích kožešin je přitom v platnosti již od roku 2007.
"Nařízení EU bylo schváleno hlavně na nátlak evropské veřejnosti, která s tímto krutým obchodem nesouhlasí. Žádáme proto příslušené orgány, aby ve věci okamžitě zjednaly nápravu." uzavírá Popp. Podle odhadů je kvůli kožešinám ročně zabito na 2 miliony psů a koček.

Otevřený dopis pro firmu SNAHA Brtnice naleznete na tomto odkazu: www.svobodazvirat.cz
Více informací o zabíjení! psů v Koreji se dočtete zde: http://www.svobodazvirat.cz/novi! nky/pomo zte-zastavit-krute-zabijeni-psu-v-koreji.htm.
Záběry ze zabíjení koček a psů pro kožešiny v Číně naleznete na YouTube (např. www.youtube.com nebo http://www.youtube.com/watch?v=alRW1sz_jeg).

Příklady inzerátů prodávajících kabáty ze psí kožešiny
aukro.cz

www.nemostranky.cz

obleceni-obuv.profi-bazar.cz

www.annonce.cz

Firmy nabízející výrobky ze psích a kočičích kožešin
Kromě výše zmíněné firmy SNAHA Brtnice, nabízí výrobky ze psí kožešiny také např. vlna-kaplan.com nebo bundy-kabat.sbazar.cz nebo kozetex.sweb.cz

Více na www.svobodazvirat.cz , www.protisrsti.cz.


Kontaktní osoba: Lucie Moravcová
Telefon: 736766188
E-mail: lucie.moravcova@svobodazvirat.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí