zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Česko má pátou nejnižší produkci odpadů na hlavu v EU

29.01.2010
Odpady
Česko má pátou nejnižší produkci odpadů na hlavu v EU

Praha - Česká republika patří v produkci odpadů na páté místo zemí s nejnižší produkcí odpadů na hlavu v evropské sedmadvacítce. Konstatuje to zpráva o plnění desetiletého Plánu odpadového hospodářství, kterou dnes vyslechla vláda. Podle ministerstva životního prostředí je splněno 80 procent úkolů, které plán stanovil v roce 2003. Sdružení Hnutí Duha nicméně upozornilo, že recyklace komunálního odpadu zůstává velmi nízká a v roce 2008 dokonce mírně klesla.

Podle ministerstva se to stalo vinou recyklační krize. Největší problém představuje nárůst ukládání biologicky rozložitelných komunálních odpadů na skládky. Ministerstvo v uplynulém roce neprosadilo plánovaný zákon o odpadech, který měl městům uložit povinnost umožnit občanům třídit biologický odpad.

Krizi odbytu vytříděných surovin pomáhá podle ministerstva řešit úkol využívat protihlukových bariér ze směsných plastů při veřejných zakázkách na stavby dálnic a železnic. Lepšímu odbytu kompostů napomáhá nová vyhláška o podrobnostech nakládání s biologicky rozložitelnými odpady.

Ministerstvo ve zprávě také připomenulo, že velkou podporu recyklaci přinášejí miliardy korun na projekty sběrných dvorů, dotřiďovacích linek, kompostáren, bioplynových stanic a dalších převážně obecních projektů z operačního programu životní prostředí.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí