zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Žadatele OPŽP nejvíce láká ekologické zateplení budov

02.02.2010
Vytápění, zateplení
Žadatele OPŽP nejvíce láká ekologické zateplení budov

V rámci Operačního programu Životní prostředí je mezi žadateli největší zájem o ekologické zateplování budov. Potvrzují to i výsledky XI. výzvy, ve které bylo na tyto účely vyhrazeno další necelé 4 miliardy korun. Celkem na zateplení veřejných budov již bylo z dotací EU přiděleno zájemcům 8,8 miliardy korun, tedy 80 % z celkového objemu vyčleněných prostředků. Mezi nejaktivnější žadatele o dotace na zateplení patří statutární město Brno.

V XI. výzvě uspělo 501 projektů, čímž se celkový počet navýšil na 1092. Zájemci v rámci jedné výzvy mohou podat až 3 žádosti. Této možnosti využilo v XI. výzvě 25 žadatelů, brněnský magistrát navíc navrhnul v jedné žádosti stavební úpravy hned několika budov.

"O zateplení veřejných budov je jednoznačně největší zájem. 1. února otevíráme již popáté tuto osu, připravená alokace je 3 miliardy," uvedla Lenka Brandtová, tisková mluvčí Státního fondu životního prostředí ČR.

Zatím poslední XI. výzva Operačního programu Životního prostředí (OPŽP), která směřovala na podporu udržitelného využívání zdrojů energie, byla vyhlášena 3. srpna 2009. Výsledkem byla celková dotace ve výši téměř 4 miliard korun. Statutární město Brno uspělo se třemi projekty, do kterých spadá zateplení pěti budov - ZŠ Novolíšeňská, ZŠ Horácké náměstí, ZŠ a MŠ Chalabova a ZŠ Jihomoravské náměstí v Brně.

Celkové náklady na zateplení pěti základních škol a dvou nemocnic se vyšplhají na 212 milionů korun. Dotace pokryje bezmála 89 milionů korun, zbytek uhradí město ze svého rozpočtu. Díky stavebním úpravám Brno uspoří přibližně 16 tisíc gigajoulů ročně, což v přepočtu na provozní náklady představuje více než osm milionů korun. Objem CO2 klesne každý rok o 935 tun.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí