zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stát hledá cestu, jak zastavit obří tendr

09.02.2010
Sanace, staré zátěže
Stát hledá cestu, jak zastavit obří tendr

Až 115 miliard korun může být cena za odstranění starých ekologických škod. Soutěž má skončit v červnu.

Do konce února bude premiér Jan Fischer vědět, zda může zastavit jednu z největších státních zakázek v historii - tendr na odstranění starých ekologických škod za cenu až 115 miliard korun. "Kdyby šlo jen o můj pocit, soutěž bych zastavil. Ale čekáme ještě na výsledky auditu, který zadalo ministerstvo financí," uvedl včera Fischer v ČT. Legislativní odbor vlády totiž došel k názoru, že by zrušení probíhající soutěže, jíž se účastní i silné finanční skupiny PPF či J&T, mohlo vyvolat arbitráže proti státu.

K zastavení tendru přitom vyzvali kabinet již loni poslanci, ale zatím nezávazně. Zákonodárci se obávají, že je tendr neprůhledný a nelze při něm vyloučit korupci.

"Naše ministerstvo si nechává vypracovat dva posudky. Názor expertů budeme znát do konce února," potvrdil HN vrchní ředitel ministerstva financí Tomáš Uvíra.

Fischer se pozastavil nad tím, že v podmínkách soutěže nebyla zakotvena možnost, aby vláda mohla soutěž bez sankcí zrušit již v jejím průběhu. Tendr vyhlásilo ministerstvo financí za předchozí vlády Mirka Topolánka. "Já zase nechápu, proč bychom měli počítat s rušením tendru za chodu. Pojistka pro vládu je přece v tom, že nemusí nikoho vybrat," říká tehdejší šéf ministerstva Miroslav Kalousek.

AUTOR: Martin Mařík
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí