zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

10.02.2010
Obecné
Krátce - různé

Evropská komise ve spolupráci se zástupci právě předsedajícího Španělska oznámila ve společném dopise cíle týkající se snižování emisí do roku 2020. V dopise je vyjádřena ochota plnit závazek Evropské unie na snížení celkové produkce skleníkových plynů o 20 procent do roku 2020 a dokonce až o 30 procent za předpokladu, že se i ostatní přední světoví producenti emisí zavážou k takovému snižování. Předseda Evropské komise José Emanule Barroso dodal, že se jedná o základ nové dohody a vyzývá všechny země, aby se k této snaze připojily. V dopise je také vyjádřeno odhodlání členských států EU pokračovat v jednání a docílit co nejdříve závazné mezinárodní dohody, která by vstoupila v platnost od 1. ledna 2013, tedy v době kdy vyprší první fáze Kjótského protokolu. Situace po kodaňském summitu se bude dále projednávat 11. února 2010 na neformálním summitu ke Strategii 2020.

Royal Mail (RM) rozeslal už 100 milionů direct mailů, jejichž zadavatelé se zavázali k ekologičtějšímu chování. Službu Královská pošta nabízí devět měsíců, za tu dobu ji využilo 75 zadavatelů direct mailových zásilek. Společnosti, které této finančně zvýhodněné služby využívají, se musí zavázat například k minimalizaci odpadu nebo zvýšení recyklace.

PZOO nabízí poslední volná místa na jarní ekotábor. Zájemci o tábor nechť se neváhají obrátit na vedoucí Ekocentra Bc.Radku Kubizňákovou na níže uvedených kontaktech.
I v letošním roce připravuje Podkrušnohorský zoopark příměstské tábory. Na první se Vaše děti mohou těšit již o jarních prázdninách tedy od 15.2. - 19.2. 2010. Tábor je určen pro děti ve věku 6 - 11 let a bude probíhat od 8:00 do 16:00 hodin. Cena tábora včetně oběda a odpolední svačiny je 1000 Kč. Částka je splatná do 31.1.2010. Chcete-li Vaši ratolest na tábor přihlásit, kontaktujete vedoucí Ekocentra emailem na ekolog@zoopark.cz nebo telefonicky na 777 551 893.

Benefiční aukce pro přírodu, kterou na sklonku roku 2009 již posedmé pořádala Nadace Veronica, přinesla více než 300 tisíc Kč, což je v ovzduší přetrvávající
ekonomické krize krásné číslo. Benefiční aukce se vydařila díky štědrosti výtvarníků i kupujících. Osobně i přes internet se dražilo přes 250 děl od více než stovky umělců z celé České republiky.
Aukce proběhla již posedmé - v minulých letech byla věnována např. záchraně stoletého jedlobukového lesa či mokřadních luk. Tento ročník byl věnován záchraně starých a ovocných odrůd v Bílých Karpatech. Výtěžek z aukce poputuje formou nadačního příspěvku Ekologickému institutu Veronica, konkrétně jeho pracovišti Centrum Veronica Hostětín. Zde bude díky němu rozšířen ukázkový sad starých a krajových odrůd, vybudována opatření pro podporu biodiverzity v sadě a naučná stezka věnovaná ovocnářskému tématu. Pro záchranu starých a krajových ovocných odrůd je zásadní osvěta a vzdělávání - Proto z prostředků nadačního příspěvku vzniknou také ovocnářské vzdělávací programy pro dospělé i dětské návštěvníky. Centrem Veronica Hostětín projde přes 5000 lidí ročně.
Více informací: www.aukceproprirodu.cz, http://hostetin.veronica.cz/

Švédsko: Ruská armáda údajne vyhodila do mora rádioaktívny odpad
Informovala o tom dnes švédska verejnoprávna televízia SVT.
Prokurátor Mats Palm pre SVT povedal, že inicioval vyšetrovanie po tom, ako televízia odvysielala správu, podľa ktorej ruská armáda hodila rádioaktívny odpad a chemické zbrane do mora pri ostrove
Gotland vo výlučnej hospodárskej zóne Švédska.
Správa tvrdí, že materiál pochádzal z vojenskej základne v Lotyšsku a že Rusi sa ho chceli zbaviť, keď sa sťahovali z pobaltských krajín po rozpade Sovietskeho zväzu. Televízia sa odvolala na utajené správy
švédskej armády a bývalých pracovníkov tajnej služby.

Karlovy Vary - V kraji by mohly vzniknout tři vodní nádrže
K tomuto číslu dospěla studie sdružení Vodohospodářský rozvoj a výstavba a Výzkumného ústavu vodohospodářského TGM. Její autoři doporučili jako vhodnou lokalitu Dvorečky na toku Libava poblíž Březové. Ministerstvo zeměděství, které připravuje takzvaný Generel lokalit, kde by mohly v budoucnu nádrže vzniknout, navrhovalo také Mnichov na Pramenském potoce, ten byl ale kvůli střetu s ochranou přírody zaměněn za Poutnov na Teplé. Třetí navrhovaná lokalita Chaloupky na toku Rolava je stále v jednání.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí