zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologové se letos podruhé srazili s japonskými velrybáři

09.02.2010
Příroda
Ekologové se letos podruhé srazili s japonskými velrybáři

Sydney - U Antarktidy se dnes srazilo plavidlo ochránců zvířat s japonskou velrybářskou lodí. Je to letos už druhý podobný případ. Člun ekologů se po lednové srážce potopil, dnešní srážka se obešla bez zranění a žádné z plavidel není ohroženo. Informovala o tom ekologická organizace Sea Shepherd Conservation Society.

Podle jejího zakladatele Paula Watsona nárazem plavidla velrybářů do lodi Bob Barker vznikla trhlina, která je ale nad hladinou vody. Ekologové se snažili zablokovat rybářům přístup k plavidlům, na nichž se velrybí maso zpracovává.

Jiný člun ekologů s názvem Ady Gil se potopil dva dny po srážce s japonskou velrybářskou lodí na začátku ledna. Přišel tehdy o příď a nepodařilo se ho včas dopravit k francouzské výzkumné stanici. Šest členů posádky se zachránilo na jiném plavidle ochranářů.

Skupina Sea Shepherd Conservation Society se zaměřuje na japonské velrybářské lodě, které připlouvají k břehům Antarktidy v době, kdy je na jižní polokouli letní sezona. Cílem kampaně je podle ochránců přírody způsobit lovcům velryb finanční ztráty a zachránit co možná nejvíce kytovců.

Japonsko má v antarktických vodách flotilu šesti velrybářských lodí, jež působí v rámci vědeckého programu, který je výjimkou ze zákazu komerčního lovu velryb vyhlášeného v roce 1986 Mezinárodní velrybářskou komisí. V Japonsku se ale velrybí maso konzumuje a tvrzení Japonců, že kytovce loví kvůli vědeckým účelům, je považováno za záminku pro udržení velrybářského průmyslu.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí