zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologické poradenství si kupuje i ČEZ, je to normální

09.02.2010
Politika
Ekologické poradenství si kupuje i ČEZ, je to normální

Podle odborníka na nebezpečný lobbing a korupci z organizace Transparency International není proč vyčítat Martinu Bursíkovi, že jeho poradenská firma pracovala pro těžaře. Energetické firmy ekologické poradenství potřebují, s ekology spolupracuje i polostátní energetický gigant ČEZ.

Od minulého týdne "žije" v médiích i na půdě Poslanecké sněmovny aféra bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka (SZ). Rozpoutala ji těžařská skupina Czech Coal, nástupce Mostecké uhelné společnosti, když upozornila, že si Bursíkova firma vydělala v letech 2000 až 2003 jeden a půl milionu za poradenství těžařům. V jednu chvíli radil tehdejší nestraník a odborník na environmentalistiku Bursík zároveň Mostecké uhelné i ministru životního prostředí Liboru Ambrozkovi.

"Nevidím v tom žádný střet zájmů. Všechny poradenské firmy radí státu i soukromému sektoru, to je normální," říká Radim Bureš z organizace Transparency International, kterého časopis TÝDEN požádal o názor.

Podle Bureše by vznikl Bursíkovi problém až ve chvíli, když by jeho kroky ve funkci poradce ministra Ambrozka či později ve funkci ministra životního prostředí vedly ve prospěch těžařů.

ČEZ: Ekology potřebujeme

Rady ekologů potřebuje stejně jako ostatní energetické firmy i gigant ČEZ, jejich rady si kupuje stejně, jako si je kupovala Mostecká uhelná společnost od Bursíkovy firmy Ecoconsulting.

"Společnost ČEZ spolupracuje i s nevládními organizacemi, případně s odborníky, které je možné označit jako přiklánějící se k názorovému proudu ekologistů. Zajímá nás názor i z okruhu lidí, kteří se běžně energetice nevěnují," říká manažer komunikace ČEZ Martin Schreier. Ekologické posudky totiž v mnoha případech vyžaduje od energetických firem i samotný zákon.

"Tato spolupráce je pro nás přínosem, protože víme, na co se v budoucnosti soustředit, aby byl náš projekt pochopitelnější pro veřejnost," vysvětluje Schreier.

Zdroj: Týden

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí