zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Slunce za všechny naše prachy

11.02.2010
Solární energie
Slunce za všechny naše prachy

Miroslav Zajíček, jak se dá od vysokoškolského učitele očekávat, správně analyzoval obludnosti, do nichž se dostala výroba elektřiny z fotovoltaických elektráren (HN 4. 2. 2010). A správně popsal, kdo je zodpovědný za tuto nadcházející katastrofu: Evrop­ská unie, český parlament a Energetický regulační úřad.

Podíváme-li se na hlasování o tomto zákonu v Poslanecké sněmovně (180/2005), zákon prohlasovala koalice ČSSD, US-DEU, KDU-ČSL s pomocí KSČM. ODS byla kompletně proti. V Senátu, kde v tu dobu vládní koalice neměla většinu, nás tehdejší ekologický expert ODS Bedřich Moldan (dnes TOP 09) přesvědčoval, abychom pro zákon hlasovali: "... myslím si, že je to signál, který je velmi důležitý. A proto jsem já osobně přesvědčen, že bychom tento zákon měli schválit..." Podařilo se mu přemluvit část senátorů ODS a s pomocí hlasů z ostatních klubů byl zákon schválen. Již tehdy ale například senátor Kubera argumentoval, že "... je to velký byznys. Svým dětem a vnukům zajišťujeme, že budou platit o 1000 až 3000 více za elektřinu. Ptám se, proč tady chceme dát jistým investorům jistotu a proč jiným investorům tuto jistotu danou zákonem dát nechceme?..."

(Citace jsou ze stenozáznamů dostupných na internetu.)

Problematika fotovoltaických elektráren je pouze dalším střípkem v mozaice, v níž hlasatelé zelené energie či boje proti globálnímu oteplování podléhají svodům byznysu a pod praporem ušlechtilých cílů a záchrany planety křiví svobodný trh, přičemž se jejich teorie mnohdy ukazují jako naprosto mylné.

Tomáš Jirsa, senátor

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí