zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Město Frýdek-Místek možná bude likvidovat odpady unikátní pyrolýzou

12.02.2010
Odpady
Město Frýdek-Místek možná bude likvidovat odpady unikátní pyrolýzou

Frýdek-Místek bude pravděpodobně prvním městem v České republice, které začne využívat k likvidaci odpadů unikátní technologii pyrolýzy. Rozhodli o tom v pondělí frýdecko-místečtí zastupitelé.

"Jde o technologii, která je šetrná k životnímu prostředí," řekl náměstek primátora Michal Pobucký (ČSSD).

Podle spoluautora projektu Roberta Smelíka z firmy Arow Line totiž pyrolýza likviduje odpad tepelnou cestou, nikoliv však spalovanám, ale tepelným rozkladem bez přístupu vzduchu. Konečným produktem je plyn, který lze využít k výrobě tepelné nebo elektrické energie, i jako surovinu pro výrobu umělé ropy. Odpad už nevzniká téměř žádný. Jeho součástí jsou i evropské patenty. Už o něj projevili zájem zahraniční investoři.

Zastupitelé schválili účast Frýdku-Místku ve sdružení, které technologii vyvíjí. Jeho členy už jsou například Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava a firma Arrow Line z Ostravy.

První pyrolýzní jednotka by mohla vyrůst v areálu společnosti Frýdecká skládka v roce 2011 a zpracovávat by mohla až dva tisíce tun odpadu za rok. Likvidovat v ní lze komunální odpad, plasty i pneumatiky, nevhodný je pouze biologický odpad.

Autor / zdroj: Mediafax
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí