zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kancelář v šišce je dětským snem dospělých architektů

14.02.2010
Ekologické stavění, bydlení
Kancelář v šišce je dětským snem dospělých architektů

Zajímavý návrh zahradního altánu v podobě šišky, který slouží jako moderní kancelář je dílem zahradních architektů ze studia ArchiPod. Autoři se snažili reagovat na rozvoj moderních technologií, které umožňují být s kolegy ve spojení, ale nemuset pracovat v daleké kanceláři. Navrhli tak kancelář na zahradu.

Cílem zahradních architektů ze studia ArchiPod s adresou Wheldrake, York, North Yorkshire ve Velké Británii bylo vytvořit kancelářské budovy speciálně navržené tak, aby doplňovaly zahradní krajinu, byly efektivní, malé, ergonomické a neobvyklé.

Původní návrh má v průměru cca 3 m a vysoký je 2,5 m, větší kancelář pro jednání má průměr 4 m.Chris Sneesby, hlavní architekt

Dojem že pracujete v šišce vytvářejí šindele po obvodu. Mezi lištami jsou umístěny prodyšné nepromokavé membrány.

Kancelář v šišce s názvem ArchiPod je vyrobena převážně ze dřeva, architekti brali v úvahu, že dřevo je nejlépe obnovitelným materiálem ve stavebnictví. Stavba je navržena jako kancelář, ale může sloužit i jako studentský pokoj na učení nebo jako místo, kam se chodíte věnovat svým koníčkům.

Aby bylo v kanceláři dost světla, bylo nutné aplikovat střešní i boční kruhová okna.

Aby bylo v kanceláři dost světla, bylo nutné aplikovat střešní i boční kruhová okna.

FOTO: ArchiPod

Šiška vyžaduje připojení na elektřinu, telefonní spojení z domu a v závislosti na použití i na vodu. Topí se v ní prostřednictvím elektrického radiátoru, ztráty tepla jsou minimalizovány použitím izolace. Sklolaminátová izolace je vyrobena z recyklovaného skla.

Stavba je navržena pro novodobý styl práce z domova

Architekti při navrhování kanceláře brali v úvahu fakt, že způsob jakým lidé pracují se mění - náklady a obtíže při dojíždění do práce jsou někdy ztrátou času, zatímco pokrok v počítačových a síťových technologiích umožňuje stejně efektivní práci z domova.

Zaměstnanec ocení časovou a zaměstnavatel zase finanční úsporu, protože nemusí platit žádné poplatky za zřízení pracovního místa a náklady spojené s pracovní činností.

Vstup do tajné skrýše je zvedacími dveřmi.

Vstup do tajné skrýše zvedacími dveřmi

FOTO: ArchiPod

Kancelář na zahradu převezete snadno, je složena z 16-ti segmentů. Další podobný návrh nese název OfficePod a je mnohem střízlivější. Neurazí tak žádnou návštěvu, kterou budete chtít v kanceláři přivítat.

Jednoduchá zahradní kancelář OfficePOD zaujme efektivně řešeným vnitřním vybavením.

Jednoduchá zahradní kancelář OfficePod zaujme efektivně řešeným vnitřním vybavením.

FOTO: OfficePod

A nakolik taková kancelář vyjde? Architekti uvádějí jako výchozí cenu ArchiPodu dvanáct tisíc liber, což je přepočtu cca přes 350 000 Kč. Jestli se taková investice vyplatí, je otázkou.

www.novinky.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí