zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ve Frymburku vyroste fotovoltaická elektrárna

15.02.2010
Solární energie
Ve Frymburku vyroste fotovoltaická elektrárna

Ve Frymburku na Českokrumlovsku dali zelenou solární elektrárně. Fotovoltaická elektrárna by měla vzniknout mezi osadami Blatná a Svatonina Lhota. Podle slov starosty Oty Řezáče tak městys podporuje výrobu energie z čistých obnovitelných zdrojů.

"Nechceme tady nějaké spalovny s kogeneračními jednotkami, ani větrníky či bioplynové výrobny, které tu také velmi rychle líhnou. Rozhodli jsme se, že na celém prostoru katastrálního území umístíme jednu fotovoltaickou elektrárnu, mimo chráněnou krajinnou oblast. Vymezili jsme v podmínkách, že se musí jednat o místní firmu, která musí spolupracovat s místní školou a podílet se na vyřešení energetické závislosti školního areálu."

Provozovatel přenosové soustavy, společnost ČEPS, vyzval distribuční společnosti, aby pozastavily připojování nových slunečních a větrných elektráren do sítě. Vysoký počet naplánovaných projektů výstavby těchto zdrojů může podle firmy ohrozit bezpečný a spolehlivý provoz sítě.

Na konci roku dodávaly větrné a fotovoltaické elektrárny do české elektrické soustavy víc než 600 megawattů výkonu. Už teď jsou přitom schválené projekty, které mají do sítě dodávat dalších 3500 megawattů.

Společnost ČEPS pohrozila, že pokud nedojde ke změně pravidel, bude nucena tyto zdroje odstavovat z provozu. To by mohlo pro investory větrných a fotovoltaických elektráren znamenat ohrožení jejich investic.

Riziko by to podle právníků znamenalo také pro stát, po kterém by provozovatelé mohli požadovat kompenzaci.

Elektrárenská společnost ČEZ souhlasí s tím, že současný rozmach slunečních elektráren představuje hrozbu pro stabilitu elektrické soustavy. Jestli firma dočasně zastaví připojování nových obnovitelných zdrojů do sítě, má být jasné během několika dní.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
21
7. 2017
21-22.7.2017 - Přednáška, diskuse
Praha 6, FTVS UK a Divoká Šárka
Ekologický institut Veronica
28
8. 2017
28.8-3.9.2017 - Ostatní akce
Centrum Veronica Hostětín, Hostětín 86
E-expert, spol. s r.o.
26
10. 2017
26-27.10.2017 - Konference
Hotel SOREA MÁJ, Liptovský Ján, Slovensko
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí