zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zlínský kraj nesouhlasí s vybudováním bioplynové stanice v Otrokovicích

15.02.2010
Bioplynové stanice
Zlínský kraj nesouhlasí s vybudováním bioplynové stanice v Otrokovicích

ZLÍN - Krajský úřad ve Zlíně vydal nesouhlasné stanovisko s vybudováním bioplynové stanice v Otrokovicích, a to s ohledem na životní prostředí. Mluvčí kraje Milan Plesar agentuře Mediafax v úterý řekl, že definitivní rozhodnutí však bude záviset na stavebním úřadě v Otrokovicích.

Podle krajského úřadu je důvodů pro vydání nesouhlasného stanoviska hned několik. Odborníkům se nelíbí například umístění plánované bioplynové stanice. Lokalita v areálu otrokovické teplárny je totiž už nyní značně zatížena imisně, pachovými látkami a hlukem. Další potenciální zdroj pachových emisí a hluku by tak už byl neúnosný. Krajský úřad přihlédl rovněž k nespokojenosti občanů, kteří se stavbě bioplynové stanice vehementně brání. "Jde o takzvané narušení faktoru pohody. Občané proti bioplynové stanici sepsali i petici, kterou podepsalo přes čtyři tisíce obyvatel," poznamenal Plesar. Dalším důvodem zamítavého stanoviska byla také skutečnost, že by se do Otrokovic musela vstupní surovina v podobě kukuřičné siláže a kejdy vozit z místa vzdáleného 15 až 35 kilometrů od Otrokovic. Přístupové cesty přitom vedou v délce asi jednoho kilometru po komunikaci přímo v městě Otrokovice v těsné blízkosti obytné zástavby.

"V průběhu procesu posuzování vlivů na životní prostředí nebylo jednoznačně prokázáno, že celospolečenský zájem na realizaci bioplynové stanice významně převažuje nad veřejným zájmemochrany životního prostředí a veřejného zdraví. Požadavek využití alternativního zdroje v tomto případě evidentně stojí proti požadavku ochrany životního prostředí a veřejného zdraví. Na základě toho je umístění bioplynové do řešené lokality nepřípustné," citoval závěr stanoviska Plesar.

Otrokovický stavební úřad bude v celé věci podnikat další kroky v případě, že dojde k podání žádosti na zahájení územního řízení. "Od společnosti BioSolar Otrokovice, která chce ve městě bioplynovou stanici vybudovat, jsme tuto žádost zatím neobdrželi. Pokud by se tak stalo, budou se znovu posuzovat všechny dostupné podklady s ohledem na znalost území. Jedním z důležitých podkladů pro zvážení žádosti se stane i vydané nesouhlasné stanovisko Krajského úřadu Zlínského kraje," podotkl vedoucí stavebního úřadu Dalibor Novotný. Starostka Otrokovic Radoslava Matuszková (Nestraníci pro Otorkovice) pak vyjádřila spokojenost. "Krajský úřad uznal výtky, které jsme k záměru měli, a vyslyšel také hlasy občanů," dodala starostka.

zlin.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí